| mihaeladulcikk a întrebat:

Buna tuturor.Mi-am scantit mana rau...este umflata si o simt si amortita ( la incheietura) rupta nu este si nici la doctor nu pot sa ma duc,degetele le pot misca mai greu,dar pot... Puteti sa-mi dati niste sfaturi, va rog :* Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LeBron a răspuns:

Pune-ti compresa cu apa rece, poate ai facut o entorsa, sau poate chiar o fractura... ai face bine sa te duci la doctor...

3 răspunsuri:
| ComputerGeek a răspuns:

Cel mai recomandat este sa te duci la doctor, desi as evita pe cat posibil si eu insusi.

Totusi, din experientele neplacute ale colegilor mei, am observat ca in cazuri ca acestea trebuie sa reduci, de fapt sa eviti sa iti folosesti mana cu pricina. Trebuie sa fie bandajata si mobilizata pentru a evita folosirea ei.

| IonutAxi a răspuns:

Buna, cel mai bun sfat este sa mergi la doctor, noi nu prea te putem ajuta ..Succes

| Albnegru10 a răspuns:

Cred ca stiu...mama mea a avut asa ceva nu de mult. S-a dus la un doctor si i-a spus ca are tendonita. se face daca ai facut efort sau ti-ai rasucit un pic mana. Ca sa iti treaca trebuie sa porti ceva la mana care sa ti-o tina bine. Dar daca nu trece du-te la doctor.