| MissNobody a întrebat:

va implor sa ma ajutati. Sunt la mare si am facut insolatie. de 2 zile nu pot sa ma ridic din pat si tremur, nu pot sa mananc, am in gura un gust oribil, imi arde pilea, iar starile de voma sunt de nesuportat avand in vedere ca eu nu pot sa vomit, in viata mea nu. mi amintesc sa fi vomitat decat de 2 ori, odata cand eram foarte mica si vad asa in ceata amintirea si odata acum 1 an. De obicei nu pot sa vomit si as vrea ca sa-mi mai revin un pic, mi-am bagat toata mana pe gat si nimic. Ma simt oribil si am 15 ani, nu sunt cu familia sunt la o matusa si maine trebuie sa plec spre casa cu trenul 5 ore. am incercat sa plec azi dar nu am putut. nu pot sa ma ridic nici din pat, dorm de 2 zile non-stop tremur si ard in continuuu. ce sa ma mai fac? As vrea sa merg la spital dar nu am cum pentru ca matusamea are impresia ca o sa-mi treaca sau ca ma prefac, iar stresul din aceasta casa e de neconceput. exista certuri odata la 5 minute si ma termina si psihic. Va rog, ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Bea multe lichide un pic sarate (apa minerala, supa de legume). macar 4 litri in 24 de ore

Bula
| Bula a răspuns:

Daca te simti rau, de peste 24 ore, cheama imediat 112!
Nu e de joaca, poti sa ramai cu sechele grave la nivelul creierului, care se vor manifesta peste cativa ani buni!

| costis a răspuns:

Ia de la naturiste un biter romanesc, iei cate o lingurita cu putina apa. Daca te simti tot foarte rau ai putea sa iei si ospamox de 500 la 8 ore, sigur ai si o complicatie bacteriana. Dar tot iti trebuie 24 de ore sa iti revii ca sa te poti urca in tren. Pt piele nu stiu ce sa iti recomand, eu folosesc crema de aloe, dar pentru cu totul alte probleme.

| mdany a răspuns:

SA NU IEI ASPIRINA SAU ALTE MEDICAMENTE PENTRU SCADEREA TEMPERATURII.Citeste aici de ce, si cum iti poti revenii: http://www.sfatulmedicului.ro/......latie_1208

| mdany a răspuns:

In orice caz cam 5 ore sunt mult de mers cu trenul in starea in care esti.Nu iti poti suna parintii sa vina sa te ia, in caz daca se intampla ceva sa fie cu tine cineva.

| Ralucutza a răspuns:

Deci calmeaza-te... daca nu ai cum sa ajungi la spital, ia niste aspirina efervescenta cu calciu, daca ai cum sa faci rost. Vitamina C ajuta in cazurile astea, lichide la temperatura camerei, evita soarele in totalitate. Ai grija si de eventualele arsuri daca exista. Odihneste-te si daca nu-ti revii mergi la spital ca Doamne fereste cine stie ce se poate intampla. Stiu ca aspirina efervescenta a ajutat un prieten in aceeasi situatie. Multa sanatate!

| Gabriel892 a răspuns:

Suna la salvare, fa-te bine, bate-ti matusa si pleaca acasa.

| Iubiţica95 a răspuns:

Incearca sa te dai pe corp cu unt sau chefir sau smintina si o sati treaca cit de cit...sa faci baie in apa racoritoare de vara...
aplica pachete de gheata pe abdomen, pe gat si in axile (subsuoara), locuri unde vasele de sange mari se gasesc la suprafata tegumetului.
In nici un caz sa nu iai aparacetamol sau aspirina
Ma bucur daca ti-am fost de folos
Bafta!

| Gabriela2011 a răspuns:

Incearca sa te ridici din pat si du-te imediat la spital, suna-ti parintii explica-le, cheamai acolo, trebuie sa fie o modalitate sa ajungi la spital.

| Adr1aNNN7 a răspuns:

Cel mai simplu:suna la 112 sa vin ambulata fara sa stie matusa ta pentru ca doctorii te vor vedea in starea in care esti si te vor duce ei la spital cu acordul tau.

| BubblesDoubleS a răspuns:

Insolatia este cea mai severa forma a tulburarilor cauzate de caldura excesiva. Intervine atunci cand organismul se supraincalzeste si nu poate sa isi scada prin propriile metode temperatura. Persoana cu insolatie are o temperatura de pana la 40, 5 de grade Celsius si nu mai transpira.
oate trata insolatia?

Primul lucru dupa care iti poti da seama ca o persoana a facut insolatie este acela ca inceteaza sa mai transpire. De indata ce constati acest lucru, este imperativ ca persoana afectata sa primeasca ajutor specializat inainte de a se ajunge la probleme de sanatate mult mai grave si chiar deces.

Masuri de prim ajutor

1. Muta persoana afectata intr-o incapere, departe de razele soarelui;

2. Indeparteaza-i hainele si stropeste cu apa rece sau daca exista conditii se poate infasura intr-un cearsaf umed;

3. Aplica pachete cu gheata sau comprese cu apa rece pe gat, abdomen si la subsuori;

4. Aseaza persoana afectata in pozitia culcat cu picioarele usor ridicate;

5. Nu trebuie sa-i administrezi niciun medicament pentru scaderea febrei, deoarece ii va face mai mult rau;

6. Nu folosi alcoolul pentru frectii pe corp si incheieturi;

7. Nu este indicat sa-i administrezi orice (nici apa) pana ce nu i se stabilizeaza starea.

De asemenea, repausul la pat este absolut necesar dupa insolatie, iar temperatura corpului va fluctua anormal cateva saptamani dupa incident.

Pentru restabilirea dupa o asemenea tulburare datorata caldurii excesive, trebuie sa se consume mari cantitati de lichide, supe de legume, sucuri de fructe, banane, cartofi, mazare si fasole boabe.
Metoda de la batrani, incercata: legi pe cap frunze de hrean proaspete, in cate 20 minute le schimbi.
Iei o aspirina si trebuie sa bei cat mai multa apa.Foooarte multa.In vreo 3 ore er trebui sa te simti mai bine. Daca nici asa nu trece...iei niste prosoape, pe uzi si te invelesti cu ele.Comprese cu apa rece pe frunte si pe talpi. Asta in cazurile grave de insolatie.
Daca pielea iti este asta poti folosi crema pentru arsuri, sau daca nu ai asa ceva prin casa...e ok si iaurtul.

| R3sPeCt a răspuns:

Ba, tu faci misto! cheama o salvare(112), sau astepti sa cheme matusata un preot!***, nu va mai purtati ca niste fraieri cand e in joc sanatatea voastra.lucrurile se pot inrautati! doamne, eu nu mai am cuvinte cand vad ce se intampla in lumea asta

| HabarNuStiu a răspuns:

Iei o aspirina si trebuie sa bei cat mai multa apa.Foooarte multa.In vreo 3 ore ar trebui sa te simti mai bine. Daca nici asa nu trece...iei niste prosoape, le uzi si te invelesti cu ele.Comprese cu apa rece pe frunte si pe talpi. Asta in cazurile grave de insolatie.
Daca pielea iti este arsa poti folosi crema pentru arsuri, sau daca nu ai asa ceva prin casa...e ok si iaurtul.

| ēน a răspuns:

Deci tineti comprese pe burta, cap cu apa rece, bea multe ceaiuri si stai intr-o camera inchisa cu ventilator si odihnestete aa si ia paracetamol de trei ori pe zi! Insanatosire grabnica! P.S: si eu am avut insolatie acum o luna cred...iar eu asa am facut si mi8a trecut pa!:*

| danny15 a răspuns:

Am patit si eu,ia si tu un prosop udal bine in apa, si noaptea culcate cu el ud. si a doua si ar trebui sa te simiti mai bine, si daca nu iti vine sa vomiti din sine nu incerca sa bagi degetele pe gat ca iti faci mai mult rau decat bine. sper ca ti-am fost de ajutor

| MissNobody explică:

Am rugat.o pe matusamea sa-mi dea apa ca nu pot sa ma ridic din pat si imi zice ca "ee tu nu ai picioare sa.ti iei, eu nu am timp" si face tort acum ...nu sunt acasa nu am cum sa iau ce pastile mi.ati zis voi, dar apreciez enorm ca ma sfatuiti. tot ce vreau e sa ajung acasa. dar de 2 zile nu pot sa fac nimic, si nu stiu cum o sa stau maine 5 ore in tren. le.am zis sa ma duca la doctor si a zis "pai nu esti la tine acasa. crezi ca se uita cineva la tine?" chiar vreau la spital...