| bolly a întrebat:

Va rog ajutati-ma crying nu stiu ce sa mai fac. Uitati eu am o problema de multi ani,in fiecare an ma doare STOMACUL foarte tare cate o saptamana, mi-am facut analize, ecografie si nu a iesit nimic in neregula, totul a iesit foarte bine si orice as face nu ma lasa durerea
Poate am racit, nu stiu ce sa zic dar va rog spuneti-mi niste leacuri babesti ca sa imi treaca cat mai repede va rog frumoss[funda:*] si multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ceai de sunătoaare/gălbenele/traista ciobanului, lapte dulce, etc.
Consultă un gastroenterolog.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În PRIMUL rând, trebuie făcută o distincţie între durerea de stomac şi durerea de burtă!

Dacă discutăm de durere de STOMAC atunci NU există răceală la stomac ( stomacul se află în partea de sus, a nu se confunda cu ovarele care se află în partea de jos ).

Apoi, dacă durerea este în partea de jos a bazinului ( eventual şi durere pe "laterale" ) atunci poate fi vorba de o răceală la ovare ( anexită ).

De asemenea, depinde în ce anotimp/perioadă simţi acele dureri, poate fi vorba de un ulcer ( spre exemplu, dacă sunt localizate în partea superioară ) care dă dureri toamna şi primăvara...
În acest caz, aşa cum spunea şi Empathizer, ar fi necesară o endoscopie digestivă.

Sau poate fi vorba de o afecţiune a ovarelor, dacă durerea este localizată în partea inferioară...
În acest caz fiind necesară o ecografie ovariană şi/sau una vaginală.

| Empathizer a răspuns:

N-ar strica sa faci si o endoscopie digestiva superioara, ulcerul nu se vede la ecografie.

Ca tratamente naturiste, sucurile de varza cruda sau de cartofi cruzi sunt bune pentru durerile de stomac.

| pickay a răspuns:

O data ce la analize nu a iesit nimic nu trebuie sa fie ceva grav.sunt 3 variante aici:
1.esti in crestere si se dilata muschii, se produc foarte multe schimbari in organism.e ceva normal.
2. poate nu iti prieste vreo mancare(de ex.eu daca mananc seara fructe ma doare burta de nu mai pot)
3. daca mananci multe dulciuri cel mai sigur e de la asta