| anonim_4396 a întrebat:

Va rog un raspuns ca nu stiu ce sa fac.Sunt pe cura de antibiotice, antimicotice, antiinflamatoare si ieri am consumat un pahar de sampanie(6, 6% alcool avea) si ultima pastila antibiotica o luasem cu o zi inainte(cam 12 ore inainte). Ieri nu am mai luat antibioticul seara.La cat timp dupa alcool pot lua antibioticul? si se anuleaza efectul ultimei pastile doar sau a tot tratamentului?
mersi anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Fluconazolul poate da afectare hepatica deci nu prea e recomadat consumul de alcool. Dar daca ai consumat doar o cantitate mica de alcool, nu ar trebui sa sschimbe cu numic situatia.
Oricum, la nici unul dintre celelalte medicamente nu exista contraindicatie la consumul de alcool (in cantitati moderate).

9 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu asa se face tratamentul cu antibiotic, o zi iei, o zi nu.Cred ca sanatatea ta e mai importanta decat o bautura alcoolica.Deja ai facut varza tratamentul.

| Vincek a răspuns (pentru Abh):

La ce bun sa imi spui asta acum deja dupa ce am consumat acea sampanie? Sigur ca e mai importanta sanatatea ca nu ma mai tratam daca nu era.
Varza nu l-am facut, doar o seara nu am luat o pastila din toate si o voi lua a doua seara.plus ca am avut si ciclu si am mai anulat si ovulele pe citeva zile.
Scuze dar eu am cerut un sfat nu o critica happy no offence.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

1) ce antibiotic, antimicot si atniinflamator iei? Sunt sute de antibiotice, fiecare cu indicatiile si mecanismul de actiune propriu.
2) Nu ar trebui sa fie nici o problema (cel putin pentru majoritatea antibioticelor) daca ai consumat doar un pahar de sampanie.

| Vincek a răspuns (pentru gyzzard):

1)levoxacin, fluconazol si canefron, serata si ovule betadine.

| Vincek a răspuns (pentru gyzzard):

Acum inteleg ca nu trebuia dar ce sa ii mai facsad deja sper si eu ca e totul ok. si ce e interesant ca ieri taman luasem o pastila de fluconazol. ca le iau la intervale de citeva zile.Dar in general am zis ca nu mai pun gura pe alcool la cite probleme am, cu toate ca maxim ce beau eu e un festival(bautura slab alcoolica de 330ml) sau o bere odata la 1/2 luni. ultimile 2-3 luni am luat de 3 ori tratament antibiotic, poate fi ceva cu ficatul meu?

| gyzzard a răspuns (pentru Vincek):

Dozeaza-ti TGO, TGP si daca sunt normale nu ai de ce sa iti faci griji. teortic nu ar trebui sa fie probleme.

| gyzzard a răspuns (pentru Vincek):

Fluconazolul poate da afectare hepatica deci nu prea e recomadat consumul de alcool. Dar daca ai consumat doar o cantitate mica de alcool, nu ar trebui sa sschimbe cu numic situatia.
Oricum, la nici unul dintre celelalte medicamente nu exista contraindicatie la consumul de alcool (in cantitati moderate).

| SaveTheNature a răspuns:

Buna.Nu aveai ce sa patesti de la un pahar de sampanie, chiar daca e in timpul unui tratament pe antibiotice.Continua tratamentul intocmai cum ti-a prescris medicul.nu e o problema mare ca ai sarit peste portia de aseara. Unii pur si simplu uita sa mai ia o portie in timpul tratamentului.Deci nu te speria, gandi, impacienta.Nu se anuleaza efectul intregului tratament.papa

| Vincek a răspuns (pentru SaveTheNature):

Va multumesc pentru raspunsuri. diseara o sa iau pastila...si ai dreptate ca la cit de incurcat e tratamentul uneori uit sa beau cite o pastila sau incurc ceva si la urma urmei cind medicul prescrie ceva eu am vazut cum ft simplu poate taia sau sterge ceva ce la inceput a pus in lista asa usor si nu ca a gresit dar ca se gandeste ca s-ar putea si fara sau cu ceva in plus.

| Byanka13 a răspuns:

Consulta-ti medicul de familie sau cel care ti-a recomandat medicamentele!