| anonim_4396 a întrebat:

Bună. Vin aici cu o problema ca să zic așa. Sunt adolescenta și ma confrunt foarte des cu herpes și cheilita angulara, înainte aveam foarte des afte bucale dar de 1 an-1 an jumătate cam asa nu mi-au mai apărut. De exemplu dacă acum am herpes, in vreo 5-6 zile îmi trece și peste 2-3 săptămâni apare din nou alt herpes. Nu știu ce să mai fac. De marți sunt foarte răcită, am febra 38, tușesc și ma doare tare gâtul (doctorița mi-a zis ca mi s-au umflat amigdalele). Și azi noapte mi-au ieșit 4 herpesuri, 2 pe buza de sus și 2 pe buza de jos(ca niciodată). Și m-am dat cu aciclovir, sper sa treacă repede. Dar nu știu ce sa fac sa nu mai fac herpes, nu am probleme de sănătate, analizele sunt bune, nu am carențe, nu am probleme cu dermatita sau chestii de genul. Ce sa fac? Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SuperFata a răspuns:

Buna!
Am aceeași problema cu herpesul și sigur ca este groaznic.
Am încercat și eu cu creme, cu pastile de aciclovir și tot nu - mi treceau mai repede de doua săptămâni ( dacă aveam noroc ).
Ce am folosit ultima data pentru ca eram disperata, sunt acei plasturi de la Compeed. Sunt plasturi antiherpetici și crede- ma, funcționează.
Trece mult mai repede și nu mai ai senzația aia urata. O sa fie cam dificil ca ai 4, dar, crede - ma, merita.
P. S. Odată luat, nu mai scăpăm de el, apare mereu la stres, răceală, imunitate scăzută,...
Dar sa știi, acest plasture este super. Sa porți mereu. Îl schimbi cam de doua ori pe zi.
Este și mult mai igienic.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta denota ca ai un sistem imunitar foarte slabit, chiar daca analizele arata ca esti in parametri normali.
Poate nu ti-ar strica sa iti fortifici sistemul imunitar, ca de aia racesti atat de des si se activeaza herpesul si alte boli virale, ori se inflameaza amigdalele, tot de la sistem imunitar precar.

Manaca sanatos acasa, cu multe legume si fructe si cu carne de pui, curcan sau vita. Totul sa fie gatit in acasa!

Pentru o perioada de 3-6 luni ti-as recomanda sa NU mananci urmatoarele: nimic de cumparat: salamuri, carnati, afumaturi, lapte, lactate, branzeturi, cascavaluri, dulciuri, fast food, sucuri si alcool.

Tine un regim alimentar sanatos ca sa-ti ridici sistemul imunitar si nu vor mai apare herpesuri si alte bube la gura, pe fata sau in alte parti. Amidgalele se for retrage si infectiile vor dispare.

Sanatate multa!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Consumă usturoi crud sub formă de mujdei.

| helpforyou a răspuns:

Herpesul este o infecție virală cauzată de virusul herpes simplex (HSV). Există două tipuri de virus herpes simplex: HSV-1 și HSV-2. HSV-1 este cel care cauzează herpesul bucal (afte sau "fețe de foc" pe buze sau în jurul gurii) și HSV-2 este cel care cauzează herpes genital.

Medicamente antivirale comune utilizate pentru tratamentul herpesului sunt:

Aciclovir
Valaciclovir
Famciclovir

Aceste medicamente sunt disponibile sub formă de tablete, creme sau unguente și pot fi luate sau aplicate pe leziune.

| AjutoameniipeTPU a răspuns:

Ia niste medicamente

| qathaliyn a răspuns:

Nu te hidratezi îndeajuns, trebuie să bei foarte multă apă și trebuie să dormi noaptea ca să nu te mai "usuci". În plus nu mai bea după nimeni decât în cazuri de urgență, mereu să ai sticla ta și cana ta ca să nu mai iei de la alții. Și nu uita să te duci la doctorul de familie dacă nu trece, e gratis!

| DanielCameramanul a răspuns:

Herpesul odata ce il ai nu mai scapi de el, Nu mai Bea apa dupa Oricine Ca sa Nu se mai activeze, el ramane dormant il activezi doar cand faci contact cu altcineva care are Herpes o sa iti treacă In maxim 2 Saptamani Dar herpesul poate ramane dormant si Ani de zile daca ai Grija cum sa L eviți

| Saraaa2345 a răspuns (pentru DanielCameramanul):

Am uitat sa menționez ca sunt "scârboasa de fel" nu beau și nu mănânc după Nimeni.