| Deea236 a întrebat:

Buna!♥ Vreau sa slabesc adica sa perid 3kg peste o luna si jumatate. Vreau sa invat cum sa mananc putin. Ce sa mananc dejun, pranz si cina? sad

Fundita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristinna23 a răspuns:

Trebuie sa consumi mai multe fructe si legume, sa eviti dulciurile si bauturile acidulate si sa faci miscare.Nu trebuie sa mananci putin, portiile tale trebuie sa fie normale deoarece asa te vei satura dupa fiecare masa.Nu sari peste micul dejun, este cea mai importanta masa a zilei, iar cina nu trebuie sa o iei mai tarziu de 7—8 seara.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| extremeA07 a răspuns:

Pai daca vrei sa slabesti infometandu-te, se va vedea pe cantar dar nu si pe tine. Pe langa asta dupa o perioada, cand te vei satura sa nu mananci acele kg le vei pune la loc, plus inca cateva de siguranta.
Deci solutia cea mai buna ar fi sa incepi sa faci exercitii in fiecare zi, in special seara si sa ai un program stabil (sa nu renunti la anumite mese, sa nu te pui tarziu la culcare etc)

| Aallexxuuttzzuu a răspuns:

Deci 3 kg nu e prea mult. Poti sa mananci ce vrei tu dar mai putin, adica cand iti pui in farfurie mancarea puneti cu o lingura mai putin ca inainte si foarte important incearca sa nu mai mananci nimic dupa ora 18:00. La mine a functionat am slabit 2 kg intr-o saptamana si acuma inca tin acest regim si chiar ma mentin de la 80 de kg am ajuns la 70 kg si de 2-3 luni tot in jur la 70 de kg am ramas.

| sighi a răspuns:

1.Fa exercitii
2. Urmeaza un mic dejun nu foarte consistent, recomand un fruct dupa
3.La pranz mananca incet si stai intinsa, iar peste jumatate de ora sa iei o gustare.
4.Nu lenevi cu burta in sus la televizor si evita mancarea dulciurilor si caloriilor
5.Inainte de culcare, dupa masa de seara bea un pahar de lapte cald.
Si astfel poti sa slabesti si sa ai mese echilibrate.