| Axel22 a întrebat:

am 12 ani sunt baiat si am 50 si ceva de kg, vreau sa slabesc sa am macar 45 asa ca m-am hotarat ca vara asta sa mananc ceva de mai bun pentru slabit.

Uita-ti ce doresc eu sa consum zilnic : Mic dejun - 2 oua fierte cu o jumatate mica de felie de paine.

Pranz: lapte fermentat acasa sau iaurt, ambele daca le mananc le mananc goale fara nimic.

Cina: Un bol cu o salata de legume (rosii, ardei gras, ceapa rosie, putin ardei iute si foarte putin ulei pus dupa cantitatea pe care am pus-o in bol) Si tot la cina mananc si un bol cu supa de pui si putin piept de pui fiert, supa e fara galuste fara nimic, eventual o mananc cu ardei iute.

Deci e sanatos? Cam in cat timp o sa ajung la 45 kg? Mentionez ca la pranz si cina nu consum nici un pic de paine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AOLEVRIC a răspuns:

Pentru inaltimea asta esti perfect. Eu am 54 la 1.70 si mi s-a spus ca sunt slab laughing. Vrei sa ai 45 la 1, 67 [ + ca esti baiat ] doar nu vrei sa fii anorexic. Eu zic sa ramai asa ca nu esti gras. Daca vrei sa arati mai bine fa sala, sport.

9 răspunsuri:
| AOLEVRIC a răspuns:

E bine sa faci mult sport si sa bei cel putin 1 l de apa pe zi. Nu iti trebuie o dieta drastica doar sa nu mai mananci seara [ deci fara cina ], sa eviti painea, grasimile, uleiurile [ mancarea gatita ]. Ce inaltime ai?

| Axel22 explică (pentru AOLEVRIC):

1,67

| Axel22 explică (pentru AOLEVRIC):

A da, si in fiecare zi ma gandesc sa fac 30 abdomene iar apoi seara sau dimineata ies afara sa aleg cam 15 min. daca reusesc incerc 1h.

| AOLEVRIC a răspuns (pentru Axel22):

E foarte bine sa faci abdomene si sa alergi. Dar asta doar sa te mentii.

| Axel22 explică (pentru AOLEVRIC):

Ok, mersi dar totusi vreau sa ajung atunci macar la 50big grin

| AOLEVRIC a răspuns (pentru Axel22):

Aaaa, credeam ca ai 50. In cazul asta fa ce ti-am recomandat mai sus. O zi buna!

| AOLEVRIC a răspuns (pentru Axel22):

Pentru inaltimea asta esti perfect. Eu am 54 la 1.70 si mi s-a spus ca sunt slab laughing. Vrei sa ai 45 la 1, 67 [ + ca esti baiat ] doar nu vrei sa fii anorexic. Eu zic sa ramai asa ca nu esti gras. Daca vrei sa arati mai bine fa sala, sport.

| comsacodrut a răspuns:

Fa mult sport. Asta te va ajuta cel mai mut, deoarece la varsta ta nu sunt bune curele

| LorenaM19 a răspuns:

Din cate stiu, e recomandat sa mananci 3-4 oua pe saptamana. Ai grija happy. Incearca sa faci si miscare cat mai multa, eu intr-o saptamana am slabit 1.6 kg dar am facut miscare in fiecare seara cam o ora, mergeam cu bicicleta 10-15 km si mancam destul de putin. Succes happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru LorenaM19):

Asta cu ouale e un mit, eu am mancat si 25 intr-o saptamana