| Stefania a întrebat:

Vreau sa tin post ca sa slabesc o prietena a reusit, dar nu stiu ce trebuie sa fac cand tin post. A si apropo sunt curioasa daca postul ortodox si catolic, reformat au ceva diferit? De exemplu daca esti ortodox si tii post catolic atunci este pacat sau invers? FUNDITA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| gHelena a răspuns:

Buna, Andreea. Rolul postului nu este acesta, de a ajuta oamenii sa slabeasca. In sens crestin, postul are semnificatie spirituala, nu doar materiala. Poti slabi si fara post, printr-o alimentatie echilibrata si consumul de fructe si legume proaspete. Nu uita nici de miscare. Iti recomand aceasta dieta: http://www.divahair.ro/diete_si_slabire/dieta_mere_diete_mere. Spor in toate sa ai.

| aaaa12345 a răspuns:

E oleaca deoarece catolicii mananca pestela post nu mananci lactate si carne

| slam a răspuns:

Nu ca as fi credincioasa... dar din cate stiu de la religie, postul se tine ca Dumnezeu sa iti ierte pacatele.
daca tot vrei sa slabesti, poti sa te abtii de la paine, dulciuri, sa bei cat mai multe lichide si sa nu mananci dupa ora 18... o colega de-a mea a facut asta si a slabit 4 kg! vb serios

| angelopf a răspuns:

Cel mai simplu este sa te controlezi. Farfuria este rotunda, un sfert ramane acolo. Nu trebuie sa slabesti mai mult de 3 kg pe luna, pentru ca altfel se repun. Mananca fructe intre mese si fa miscare. Postul este optional, dar nu chiar indicat in curele de slabire. Eventual pentru o "detoxifiere", daca mai crede cineva in asa ceva.