| Väinämöinen a întrebat:

Am fost la dentist acum cateva zile unde mi-au extras nervul dintr-o masea. Mi-au pus o plomba temporara, dar ma cam doare daca mestec pe partea aia. Cand imi va pune plomba definitiva, am sa mai am dureri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu mesteca alimentele pe partea aceea, după punerea plombiței definitive, nu.
În mod normal nici acum nu ar trebui să ai durere.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar fi indicat să NU mănânci pe partea respectivă deoarece este posibil să se "sfarme"/distrugă plomba temporară şi va trebui să mergi urgent la stomatolog să-ţi cureţe zona respectivă şi să-ţi pună altă plombă temporară :(
De asemenea, după ce îţi pune plomba definitivă NU ar trebui să te mai doară DELOC!

Toate cele bune.

Sărbători Fericite!
http://i.imgur.com/1e0N7Bl.jpg

http://i.imgur.com/2q6KoEi.jpg

| OoBunnyoO a răspuns:

Da, uneori te mai doare, probabil nervul nu a fost inlaturat in intregime.
De regula pansamentul ala are si o solutie pentru a ucide restul nervului, deci probabil te va mai durea o perioada, pana cand pansamentul va ucide nervul respectiv.
Oricum, data viitoare cand mergi la dentist nu uita sa mentionezi ca te-a durut. Asa dentistul va sti cum sa procedeze si ce sa faca.

| Rebecca123 a răspuns:

Si eu am o masea plombata.Nu te va mai durea absolut deloc.E ca si cum o ai ca inainte doar ca fara carie si nerv happy

| scarharo a răspuns:

Nu stiudaca vei mai avea dureri, dar legat de prezent, te-a avertizat medicul despre ele? Daca nu ti-a zis ca s-ar putea sa te doara, poate ar fi bine sa il intrebi, sa nu fie ceva in neregula.