| felinas a întrebat:

acum 5luni am fost operata de apendicita (operatia clasica) acum ma doare insuportabil burta aproape de buric si zona operatiei,iar din cand in cand ma mai inteapa si stomacul. Operatia este rosie, umflata si tare la palpare.Se poate face o complicatie dupa atata timp? Mentionez ca am un servici care presupune efort. Se poate inflama ciotul ramas in abdomen de la apendic stie cineva? Va multumesc astept un sfat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Imi pare rau de astia care nu stiu sa mearga la doctor.

| babyalexa a răspuns:

Mergi la medic.Din cate imi aduc aminte dupa ce mi-am scos copcile de la operatie m-a mai durut maxim 1 saptamana(si am avut operatie de apendicita cu complicatii, a avut 38 de copci...)nu este normal sa te doara dupa atata timp, si nici sa fie rosie nu este in regula.Nu mai cauta astfel de raspunsuri aici(daca nu ma insel ai mai intrebat acum ceva timp)ci mergi la un medic, fie el si cel de familie.Majoritatea persoanelor parasesc spitalul la 1 pana la 3 zile dupa interventia chirurgicala pentru indepartarea apendicelui. Totusi, in cazul in care apendicele s-a rupt si infectia s-a raspandit in abdomen sau au aparut alte complicatii, este nevoie de o perioada mai lunga pana la insanatosire,
Persoanele la care s-a facut laparoscopie de obicei reincep activitatile obisnuite in 2 saptamani. Cei care au suportat o apendicectomie traditionala se pot reintoarce la viata normala, de obicei, in aproximativ 3 saptamani.
In timp ce persoana respectiva sta acasa, in perioada de recuperare de dupa apendicectomie, este indicata autoverificarea inciziilor pentru a observa eventualele infectii. Se recomanda consultarea doctorului daca apare febra sau daca se observa alte semne de infectie, cum ar fi INROSIREA, TUMEFIEREA, APARITIA DE PUROI SAU DUREREA la nivelul regiunii inferioare a abdomenului.
De asemenea trebuie consultat doctorul daca persoana respectiva nu se poate alimenta normal dupa 5 zile de la operatie.

| Esial a răspuns:

Sigur ca se poate inflama,chiar si dupa acest timp,de asta te sfatuiesc sa te duci la medicul tau de familie pentru consult, daca esti angajat, automat esti si asigurat medical, deci, consultul ar trebui sa fie gratuit.Nu te neglija, ca pot aparea complicatii.Sanatate!

| dany97 a răspuns:

Uite,cu asa ceva nu pot sa imi dau cu parerea ne fiind doctor fiind ca nu poti sa te joci cu lucruri de sanatate.cel mai bine este sa consulti un doctor specialist.de preferat cel care te-a operat.

| romascanu a răspuns:

Mergi mai bine la un control la doctorul care a facut operatia.