| Isjenejdjdnkdjucjdmd a întrebat:

Acum cam 2 saptamani am mancat pentru prima data seminte de chia si a doua zi m-am trezit cu buza de sus umflata (fara alte simptome), am fost la spital si mi s-a facut o injectie (nu stiu cu ce) si dupa vreo 3 zile mi s-a umflat buza de jos dar nu m-am mai dus la medic si s-a dezumflat singura dupa cateva ore. Ideea e ca mi s-a umflat de patru ori pana acum O data la cateva zile ba buza de sus ba buza de jos. Nu stiu ce sa mai fac, nu se umfla extrem de tare dar totusi se umfla. Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Annamaria21 a răspuns:

Ai facut alergie, ia dimineata o pastilă de claritin, nu are ce sa iti faca rău, o sa iti faca bine, nu o sa mai ai probleme de genul, este in jur de 30 de lei cutia, sa nu iei aierius daca iti recomanda farmacista, da dependență si este foarte scump

| Isjenejdjdnkdjucjdmd explică (pentru Annamaria21):

Am luat aerius, cred ca din cauza asta mi s-a umflat de mai multe ori. Multumesc pentru raspuns!

3 răspunsuri:
| christall a răspuns:

Cred ca ai facut alergie la proteinele din semintele de chia. Mergi la medicul de familie si ia-ti o trimitere catre un alergolog.

| eminescuhipiot a răspuns:

Daca tu ai aceste simptome si dupa 3 zile cand acele seminte sunt eliminate din organism, ai putea lua in considerare ca este alta problema, nu semintele de chia. Poate consumi alt tip de seminte, citeste etichetele ca multe sunt ascunse si mergi la alergologie sa te lamuresti daca ai sau nu alergie la oleaginoase.