| batranulcrstinel a întrebat:

Bună ziua, acum două luni m-am dus la doctorița pentru o endoscopie pentru ca aveam dureri grave de stomac, mi s-a găsit o pangastrita provocată de virusul helicobacter, am ținut tratament 10 zile cu antibiotic și timp de o lună am luat protecție pentru stomac nexium 20 mg, vreau să spun ca nu mă mai doare stomacul de 2 luni doar ca, câteodată îmi vine de la stomac un miros urat ca și cum ar fi ceva virus o infecție habar nu am, un miros urat, de la ce o fi? Menționez ca am 22 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Acelasi medic te poate lamuri ce legatura este intre stomac, gastrita si acest miros/gust urat din stomac,
Pe de alta parte ca sa stii daca ai scapat de helicobacter este nevoie sa faci analize, respectiv test la materii fecale, ca sa vezi daca mai exista sau nu acest microb!

Medicii acestia trateaza gresit din cate vad acest microb rezistent la antibiotic, un medic bun ar recomanda 2 tipuri de antibiotice care merg contra helicobacter, de cele mai multe ori 1 singur tip de antibiotic, nu este suficient in cazul Helicobacter pylori!

| batranulcrstinel explică (pentru Simpatic):

Tavanic și Amoxacilina am luat timp de 10 zile

| Simpatic a răspuns (pentru batranulcrstinel):

Atunci e de bine
cat despre acest gust in gura depinde
poate sa fie de la gastrita sau de la alte probleme!
eu zic ca nu este de la gastrita
tot un medic te poate lamuri

| relian a răspuns:

Este miros din stomac, scapa pe la valva esofagului acolo jos la intrare in stomac. Bea si tu apa carbogazoasa asa am auzit ca te ajuta.
Nu ai nimic rau, stai linistit, probabil cand o bagat camera aia in stomac, tio detanjat valva ce zic. O sa iti revii.

| KingOoO a răspuns:

Fa analize de sange pentru creatinina si uree. La 26 de ani am patit si eu la fel: gust metalic, aciditate. In final am descoperit insuficienta renala cronica stadiu 5 - dializa toata viata.

Gustul metalic si aciditatea la stomac erau de fapt acidoza metabolica.