| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani,am o problema de cateva zile,eu sunt la țară nu pot merge la stomatologul la care merg! Eram afara si am baut apa rece,dupa ce am ajuns acasă,m-a apucat zdravăn o durere de măsea, nu pot mânca nu pot bea apa pe partea dreaptă! Imi este amorțita tot obrazul.Am luat nurofen, am incercat leacuri babesti dar nimic! Am 3 zile nedormite... Durerea e asa mare ca am inceput sa plang (nu radeti.Preciezez (Maseaua mea e cariata in mijloc).Va rog ajutati-mă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| JustForFewSeconds a răspuns:

Ai facut un abces zdravan. Incearca prin autodrenaj, poate daca ai pulpa dentara si canalele radiculare deschise, puroiul isi va face loc sa iasa la suprafata. Incearca sa "sugi" din măsea. Daca iese ceva, sange cu puroi, orice, e de bine, inseamna ca se poate autodrena. Ii faci cale de iesire puroiului. Ar trebui sa te mai lase durerea in acest mod. Depinde foarte mult si ce fel de abces ai facut! De asta nu stiu ce sa iti recomand, dar incearca cu niste gheata(tii 5 minute, stai in repaus, iar tii 5 minute gheata pe obraz) pentru a impiedica extinderea inflamatiei si in alte zone ale fetei. Medicamentele nu prea isi mai fac efectul, ai nevoie de un medic cat mai repede care sa iti dreneze punga de puroi, singura metoda.

| Violleta2022 a răspuns:

Bieninteles ca poti merge la orice stomatolog din apropiere!
ia pe bunica sau binicul si duceti-va de urgenta, la primul stomatolog, din primul oras apropiat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu râdem.
Ceai de mentă, cu mai multă plantă.
Să îl ții în gură pe partea aceea, călduț.
Masaj cu degetul curat în gură la baza dintelui.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Când durerea e insuportabilă, atunci trebuie să te duci la oricare stomatolog, care te poate primi in regim de urgență. Nu e cazul să aștepți până vine dentistul tău din concediu sau cel la care mergeai de obicei. Alegi pe oricine, care te poate ajuta. happy
Apa rece și curentul afectează doar dinții bolnavi (cariați), nu și cei sănătoși. Când problema devine serioasă, niciun medicament nu îți va mai ajuta, decât calmantul pe care ti-l pune dentistul la baza dintelui.
Vorbește cu mama ta. Și roag-o să dea un telefon la Serviciu de Urgență din orașul cel mai apropiat. Și poate, cineva de acolo, te va îndruma spre un cabinet deschis, fie privat, fie in cadrul serviciului de urgență.
PS. Luați un taxi, autobuzul sau o mașina de ocazie (daca nu aveti o masina personala)

| gothicbat a răspuns:

Vorbește cu ai tăi să te ducă de urgență la dentist.

| 012345678910bbb a răspuns:

Până ajungi la un stomatolog, încearcă aulin, este mult mai puternic decât nurofen.

| Ciubowski a răspuns:

Ca si calmant, eu unul mai foloseam tarie. O puneam la masea si ma mai lasa durerea cel putin pentru o perioada. Nu recomand sa si bei alcoolul ca nu e de tine, dar ceva tuica sau tarie in general stiu ca amorteste putin nervul ala si ma ajuta cand pastilele nu isi mai faceau efectul. Tine alcoolul in gura, in special peste maseaua aia (stai cu capul aplecat spre masea) si cand simti ca nu te mai doare mai astepti 5 minute si scuipi alcoolul. Nu stiu daca e recomandat pentru copii, dar Ketonalul iar m-a ajutat mult, nu am luat nurofen pentru dureri de masea. Vezi daca ai ketonal si daca gasesti la 100mg, rupe-l in doua vezi ce efect are. Iti recomand sa il rupi in 2 sa nu fie prea concentrat pentru tine. daca nu isi face efectul in 20 de minute iei si cealalta jumatate.