| Lin_Mada_1997_pxQQ a întrebat:

Bună ziua, am 15 ani fac 16 in august, am întâmpinat o problema anul trecut pe 1 august :fumasem tigari normale la scoala cu mai multi baieti timp de 7-8 luni pana am ajuns sa mi cumpar eu pachete, fumam 10 -12 tigari la zi, eram intr o zi de 10 iulie in 2016 si venise un baiat cu niste "etnobotanice" am vrut sa incerc si eu am intrat in panica de aia, m au dus acasa la acel baiat m-am trezit dupa 3 ore (nu am dormit deloc, eram agitat).
Peste vre o 4 zile am mai tras un fum, si am continuat, fumasem pana pe 31 iulie (odata la 3-4 zile) am tras cateva fumuri, pe 31 iulie s-a gandit acel baiat sa puna in tigara normala pe varf, in acel moment a fumat el (nu avea nimic), am tras si eu doar un singur fum (panica)
M-am plimbat pe drum cu sticla de apa vre o 2-3 ore pana mi am revenit putin, m-am dus acasa, m-am pus la somn era vre o 2 noaptea, m-am trezit la 11 si a venit un amic la mine cu un pachet de tigari pall mall era sigilat (nu era drog sau alt ceva,acel baiat nu consuma asa ceva),am fumat doar jumatate de tigara cand sa vezi,de-odata am luat o panica si mi-a fost rau, am incercat sa ma plimb, am mers vre o 1 km n am mai putut, m-am dus acasa, m-am pus in pat 3 ore tot nu mi-am revenit,am chemat salvarea,am fost,mi-a spus ca am insolatie, m-a trimis acasa cu tratament pentru insolatie, peste 2 zile iar am chemat, mi-au facut analize spunand ca am o infectie la gat( eu de mic am probleme cu gâtul racesc mereu (tin sa mentionez ca luam 2 3 pastile cand aveam rosu in gat si imi trecea) dar cred ca trebuia sa termim tratamentul, m-am dus acasa, si dupa 2 zile, trecuse 2 saptamani de cand nu mai fumasem nimic (am simtit ca nu mai pot respira bine) mi au spus ca nu are ce sa fie,decat de la caldura,sa ma spal cu apa rece pe fata,tot asa, m-am gandit sa plec la matusa mea in Italia (la mare), pe drum m-am simtit mai bine nu mai aveam probleme cu respiratia cand am ajuns am avut 3 zile injungi la plaman cand respiram (nu puteam respira deloc) peste cateva luni,am respirat mai bine,apoi iar,acum iar respir greu si am tot timpul in cap,daca am aia? daca o sa se intample ceva cu mama, daca pateste fratele meu ceva? daca tatal meu pateste ceva, daca nu e inchisa butelia si se intampla cva...tot timpul si am inceput sa uit ce am facut acum cateva zile (nu mereu) tin sa mentionez ca nu am probleme cu mancarea chiar m-am ingrasat 12 kg de cand cu aceasta problema (pot manca, nu am treaba am pofta de mancare?
VOI CE SPUNETI? POT AVEA VRE O BOALA PULMONAEA GRAVA? TIN SA MENTIONEZ CA NARA DREAPTA O AM INFUNDATA DE CATEVA ZILE
MA AJUTA CINEVA? APROPO AM FOST SI LA CONTROL LA INIMA SI MI A SPUS CA NU AM NIMIC SI CA AR PUTEA FI TIROIDA, DAR ARE VRE O TREABA TIROIDA CU RESPIRATIA? MA AJUTATI VA ROG? MULTUMESC DIN TOATA INIMA
ASTEPT RASPUNSUL SI PAREREA DUMNEAVOASTRA
FUNDITA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca esti alergic la drogul respectiv care ti-a facut atat d e mult rau.
In plus, atacurile de panica apar cand fumezi, indiferent ca fumezi tigari normale ori altfel. Este ca o frica care te paralizeaza involuntar.
Problema ta se poate rezolva la un psiholog bun, sau cu multa rabdare si fara nici un pic de fumat.
Un sfat foarte bun ar fi sa eviti sa mergi a te intalni cu colegi care fumeaza, indiferent ca fumeaza tigari obisnuite, electronice sau droguri, pentru ca doar ideea tde a fuma iti creaza stare de panica deja, starea de frica, te rascolesc si intrii in panica f usor.
Atacurile de panica pot crea: probleme cu respiratia, false bineinteles, atacuri de inima false, paralizii false.
Tine-te departe de toti cei care fumeaza, sau care te-ar putea atrage la fumat si stresul sau panica vor dispare definitiv din viata ta.

| Lin_Mada_1997_pxQQ explică (pentru Violleta2022):

Iti multumesc, o sa incerc sa fac ce mi ai spus

| radu877 a răspuns:

Ai atacuri de panica cred ca tu ai nevoie de ajutor specializat.

| Gabriela_Serban_Si_1995 a răspuns:

Este posibil sa ai tiroida adica hipertiroidism daca spui ca te-ai ingrasat. Mama mea are hipotiroidism ea este slaba si cand este agitata nervoasa ramane fara aer si i-a spus ca de la glanda tiroida este. Du-te si consulta un medic specialist o sa iti dea tratament nu te speria. Si cu teama ca ai tai vor pati ceva... Laso nu o mai baga in seama trebuie sa iyi spui tu tie singur '' mama tata fratele meu sunt bine sunt in siguranta nu am de ce sa ma tem ca Dumnezeu are grija de noi toti '' sper sa te fi ajutat raspunsul meu.