| Cristina_Alexandra_1992 a întrebat:

am avut o durere de masea groaznica,am luat antibiotic de capul meu si nimic din contra mi s-a format o punga cu puroi,in cele din urmă am ajuns sa la stomatolog aseară,mi-a făcut un drenaj insa astăzi iarăși sunt urmată, oare de ce, ce sa fac? Sambata urma sa mi scoata maseaua insa daca nu se desumfa nu cred ca o sa mi faca nimic...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Probabil ca medicul ti-a dat antibiotic. Tine-te de el, si in cateva zile vei scapa de umflatura. Si ai grija ca canalul facut in masea sa ramina descoperit, sa nu se astupe cu mincare cand maninci, ca atunci drenajul e facut pe degeaba, puroiul se va stringe din nou acolo.

| Cristina_Alexandra_1992 explică (pentru cristi202):

Pai asta e ideea cred că s-a astupat cu mâncare ..Am luat augumentin de 1G aproape o săptămână și nimic, după m-am dus la doctorul stomatolog și mi-a făcut drenajul și mi-a dat ampicilina și gentamicina ..De dimineața am inceput injecțiile, aștept să văd rezultatul, sâmbătă ar trebui sa merg sa o scot sper sa reusesc

| cristi202 a răspuns (pentru Cristina_Alexandra_1992):

Atunci nu ai altceva de facut decat sa iei un ac trecut prin foc si sa incerci sa destupi gaura, altfel nu se va dezumfla.
Eu am patit-o odata, ma lua intr-un timp regulat cate o masea, cam tot la 6 luni - un an, si nu scapam pana ce nu o scoteam, asta pentru ca am probleme serioase cu dintii, si m-am dus cu un dinte cu problema la un cabinet, si doctorita de acolo s-a dat mare viteaza ca salveaza dintele. Mi-a deschis canalul, si-a facut treaba, si, desi i-am zis ca am probleme serioase daca il inchide, l-a inchis, provizoriu zicea ea, pana peste cateva zile, cand trebuia sa merg sa continui tratamentul. Mi s-a umflat in cateva ore, incit seara am chemat salvarea, ca nu mai puteam sta pe picioare de rau. Si a mai trecut inca o zi pana sa primesc antibioticul necesar, cu dureri din acelea de timpesti, pentru ca imi gasisera ceva suspect la inima, si de aceea abia dupa cateva zile chinul s-a sfarsit, cand mi-au dat invoire sa ies din spital pentru a-mi scoate dintele.

| Cristina_Alexandra_1992 explică (pentru cristi202):

Pai doamna doctor spune ca infectia este la radacina si ca antibioticul mi-a colectat puroiul acolo si pana la extractia maselei nu o sa ma desumflu de tot. Nu e foarte vizibil insa trebuie sa vin la munca si curentul de aici imi face si mai rau.

| cristi202 a răspuns (pentru Cristina_Alexandra_1992):

Aha, inteleg. Vei avea si tu la radacina dintelui o punguta cu puroi atunci cand il va scoate. La mine asa a fost aproape la toti dintii scosi.
E aiurea ca trebuie sa stai in curent. Nu poti rezolva cumva cu medicul de familie sa ai cateva zile libere?

5 răspunsuri:
| BrokenAngels a răspuns:

Eu ti-as recomanda augumentun de 1g o pastila la 12h timp de 5 zile insa dupa tratament trebuie mers la stomatolog.