| miyaS a întrebat:

Am inceput sa fumez in urma cu cateva luni (cam de pe la inceputul lunii septembrie). Inca de atunci, fumez cam 3-4 tigari pe zi, nu mai mult. Motivul este unul personal din cauza unor probleme in familie, precizez si faptul ca varsta de 18 ani. De cateva zile, uneori incep sa imi simt pieptul greu, o oarecare durere usoara intre piept si stomac, durere careia daca nu ii ofer atentie nu ma deranjeaza. Este posibil sa am cancer pulmonar? (Nu mai fumez de aproximativ 3 zile de cand am inceput sa am astfel de dubii).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Asadar fumatul nu-ti rezolva problemele ci iti da mai multe. Nu ai nici un cancer dar lasa fumatul la aia prosti ca mine care nu m-am oprit ca tine cand trebuia si nu mai e nimic de facut.

| OoBunnyoO a răspuns:

Dupa doar atata timp, sansele sa fie cancer din cauza fumatului sunt destul de scazute.

Acele simptome sunt pur si simplu consecintele fumatului care taxeaza organismul destul de mult.

| miyaS explică:

Am inteles raspunsurile pe care le-am primit. Ma gandesc totusi sa imi fac si un control (o radiografie ma gandesc), pentru a afla cu siguranta daca totul este in regula, daca durerea nu dispare in urmatoarele saptamani. Ce parere aveti si cum credeti ca ar trebui sa abordez medicul de familie?

| fratelli a răspuns:

In primul rand nu exista posibilitatea sa faci cancer pulmonar dupa 2 luni de fumat. Cancerul pulmonar nu are simptome, poate decat tusea.

Pieptul greu este datorita faptului ca plamanii tai sunt afectati de fum si neobisnuiti cu acesta. Astfel ca trebuie sa lucreze dublu ca sa filtreze aerul (inclusiv tutunul) ca sa oxigeneze inima cum trebuie. Eu zic sa te lasi indiferent de problemele tale.