| AndreeaM1 a întrebat:

Am o foarte mare problema cu timiditatea, in sensul ca pana si atunci cand ma duc la magazin imi tremura vocea. Sunt in clasa a 8-a si de la inceputul anului cititul de fata cu colegii a devenit un adevarat calvar,adica atunci cand ma pun profesorii sa citesc ceva,citesc cateva randuri, incep sa tremur si ma blochez si nu mai pot vorbi..Si toata asta ma umileste in fata clasei.Anul viitor, in clasa a 9-a, la liceu, cred ca o sa fie si mai rau si ma tem foarte tare de acest lucru.
Ce pot sa fac sa nu mai fiu atat de timida? ofer funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RamonaDenisa a răspuns:

Cu timiditatea nu o rezolvi prea usor, si eu am fost exact ca tine dar acum am inceput sa fiu mai indrazneata si mai sigura pe mine. Nu stiu daca am facut ceva anume, am incercat prin multe feluri sa ies din rutina si sa fac ceva diferit care sa ma scoata din aceasta timiditate. Am inceput sa citesc mai mult si sa iau diferite metode din carti pentru a fi indrazneata. Nu mi-a iesit chiar din prima si cand ma simteam dezamagita de mine sciram pe o foaie tot ce simteam, dupa mi-am cumparat un jurnal si poate ca si asta m-a ajutat. La o excursie cu clasa am incercat altcineva, cineva in care visez sa ma trasform si ma bagam in vorba cu toti, jucam fel si fel de jocuri si nu ma dadeam inapoi de la nimic chiar daca mi se parea ciudat sau imi era frica de unele provocari sau altele dar a fost bine. Si din ziua aceea, m-am schimbat, chiar daca mai am unele momente cand timiditatea pune stapanirea din nou pe mine incerc sa nu o las sa ma domine. Daca mai ai alte intrebari sau vrei sa mai vorbim poti sa imi ceri prietenia si te mai ajut. Funda? big grin

3 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Lasi timiditatea la o parte.
Nu ai numai de pierdut daca esti asa.

| immortalfaith a răspuns:

De ce sa te umileasca?
Nu e nicio umilinta sa fii timida, din contra eu consider o fata timida foarte delicata, dulce si atractiva
O sa tot ai problema asta, poti doar pur si simplu sa nu ti pese sau sa stii sa treci peste ea
Cred ca ai anxietate sociala, te temi sa nu gresesti, sa iesi in evidenta etc.
Cu timpul o sa inveti sa ti controlezi sentimentele, poti sa vorbesti in fata oglinzii in fiecare zi si sa te privesti in ochi, sa te accepti asa cum esti
Poti sa ti faci poze, sa ti vezi defectele, sa vezi cum esti vazuta de altii si sa accepti
Ai mai putea vorbi cu baieti, iar daca ti e frica sa citesti in fata altora, fa o mai des ~ citeste singura acasa, tare, apoi citesti de fata cu o prietena de ale tale, cu mai multe, si mai multe
Pe mine in problema asta m a ajutat si sala, mult sport te calmeaza, si unele ceaiuri ~ tinctura de valeriana sau ceai de sunatoare
Siii inca 10000 de metode.

| Cryss_Crystyna_2000 a răspuns:

Parerea mea este ca:
-Ar trebui sa crezi in tine,
-ar trebui sa vorbesti cu prietene|colege.
-sa repeti acasa ce trebuie sa citesti.
.
Nu subt cele mai bune sfaturi.dar eu am zis ce cred. Sper sa te ajute.