| Alextpu2018 a întrebat:

Buna ziua!
Am o intrebare destul de serioasa si am nevoie de ajutorul expertilor.
Am 27 de ani, si am avut 3 crize epileptice pe parcursul vietii, datorate de nerespectarea tratamentelor. Nu am mai avut de ani buni. Tratamentul este Neurotop Retard 300 mg, de 2 ori pe zi.

M-am reapucat de sala si am luat 1.5 Kg de Aptonia Mass Gainer 7 de Vanilie cu care nu am avut nici o problema si contine urmatoarele per 100g:
Valoare energetică: 1612kJ - 381kcal
Grăsimi : 3, 5g
din care acizi grași saturați : 2, 0g
Glucide : 46, 5g
din care zaharuri : 41, 0g
Proteine : 40, 0g
Fibre alimentare : 1, 5g
Sare : 0, 16g
Creatină : 3 g.
Vitamina C : 12 mg (15%*)
Vitamina B1 : 0, 17 mg (15%*)
Vitamina B6 : 0, 21 mg (15%*)
Vitamina B12 : 0, 41µg (15%*)

Doresc sa schimb suplimentele iar lista o veti regasi mai jos cu toate procentajele aferente:

Creatina monohidrata – 100% creatina monohidrata – 5g per servire 2x pe zi

L-glutamina – l glutamine, celuloza microcristalina, difosfat de calciu, stearat de magneziu – 5g per tableta x3 tablete pe zi

BCAA – L-Leucina (38%), L-Izoleucina (19%), L-Valina (19%), Arome naturale, Indulcitori, Colorant – 5g per servire – 2-4 ori pe zi

Hidrolizat proteic din zer (din lapte) – emulsificator (lecitina de soia), per 30g (proteine 25.5g, carbohidrati-lactoza 1.6g, grasimi 0.5g) – 30g 2 ori pe zi

5-HTP – Celuloza microcristalina, stearat de magneziu, gelatina (capsule), 5-Hidroxi L-Triptofan (50mg/capsula).  aminoacid natural precursor al neurotransmitatorului serotonina. – 1 capsula inainte de culcare

Omega 3, 6,9 – Omega 3, Capsule (Gelatina Glicerol), Ulei de limba mielului (Borago), Vitamina E, Extract de Rozmarin, Ulei natural de Lamaie. Vitamina E 10 mg, Ulei de peste 400mg, Ulei de In (ALA 50%) 300 mg, Ulei de floarea soarelui 290mg – 1 capsula pe zi

Vitamine Alpha Men – Vitamina A (501 microg), D (5 microg), E (12mg), K (25 microg), C (80mg), Tiamina (12.6 mg), Cianocobalamina (12.6 mg), Niacina (25 mg), B6 (12.6 mg), acid folic (400 microg), Vitamina B12 (126 microg), Biotina (150 microg), Acid Pantotenic (50 mg), Calciu (354 mg), Fosfor (157.8 mg), Zinc (15 mg), Cupru (0.2 mg), Manganiu (1.5 mg), Seleniu (80 microg), Chrom (100 microg), Molibden (25 microg), Extract de Ginseng Korean (50mg), Extract de Ginko Biloba (20mg), Acid alfa-lipoic (25.5mg), Extracte de jeleu (25.5mg), Citrice Bioflavonoide (25mg), Pudra de Kelp (20mg), Extract din Frunze de Urzica (12.5mg), Extract din Rapita (6. 25mg), Inozitol (12.5mg), Bromelaina (12.5mg), Lipaza (12.5mg), Papaina (12.5mg), Amilaza (2.5mg), Co EnzimeQ10 (2.5mg), Luteina (250microg), Nicotina – 1-2 capsule pe zi

Tin sa precizez ca am fost la doctorul neurolog din oras si mi-a spus ca sub nici o forma nu am voie sa iau absolut nimic de aici, ceea ce mi se pare complet absurd. Ar trebui sa pot lua macar Omega 3, 6,9 si Vitaminele, chiar si 5-HTP.

Din research-ul de pe diverse site-uri de specialitate a reiesit faptul ca este deficitara creatina in corpul epilepticilor si ca este recomandata in cazuri de Alzheimer, Parkinson, Huntington, accident vascular cerebral ischemic, epilepsie, leziuni ale creierului sau ale maduvei spinarii, boala neuronilor motori, memoria si functia cerebrala la varstnici.
La fel nu vad cu ce ar strica un aport mai mare de proteina pura care o gasim de altfel si in alimente.

Acum vin in ajutorul dvs., poate sunt si cativa medici pe aici care imi pot da un sfat pertinent (de ce nu sau de ce da). Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Salut,Alex!
În primul rând,nu inteleg de ce nu respecți tratamentul. Iti previne crizele si nu interacționează cu hormonii din corp.
În al doilea rând, multe dintre suplimentele tale sunt din plante care au un efect slab spre nul. Vitaminele din farmacie de obicei nu se absorb dacă nu ai un regim alimentar echilibrat iar aminoacizii nu se știe cat de puri sunt.
Ai scris "nicotina" ori aceasta iti este contraindicată sub orice formă.
Cat despre minerale, se stie ca un deficit de calciu sau magneziu duce la declanșarea crizelor. Exista studii care arată că excesul de zinc, care se produce usor, este neurotoxic si agravează epilepsia. Glutamina este benefica in epilepsie dar in cantități mai mici. Creatina te poate deshidrata si nu este indicată. 5htp nu are efect împreună cu ceilalți aminoacizi. Tot ce contine zahar sau cofeina iti este contraindicat fiindca excită creierul. Evita aditivii fiindca dăunează!
Ai grija de tine!

| Alextpu2018 explică (pentru Donsavas):

Multumesc de raspuns. Respect tratamentul cu sfintenie de peste 5 ani de zile. Am nevoie de mai mult decat alimentatie, am zile cand mananc o masa pe zi, am zile cand mananc 4, nu e suficient pentru ce am nevoie sa obtin si nu am nici energia necesara. Am nevoie de suplimente. Zaharuri nu mananc aproape deloc iar cofeina nici atat. Cofeina nu este continuta in nici unul dintre produsele de mai sus. Cat despre nicotina... fumez de 13 ani 1 pachet si jumatate pe zi, asta nu se va schimba schimba. Ok, renunt la restul dar nu vad de ce as renunta la proteine si la creatina, asta pana nu primesc o explicatie concreta din partea cuiva. La creatina nu imi fac probleme de dezhidratare, beau peste 5L de apa pe zi.