| reb18 a întrebat:

Bună ziua am o problema de câteva săptămâni îmi tot timp burta beton când stau în picioare, va zic ma fost la ginecologie acum o luna mi-o zis ca nu am nimic se poate sa am un sindrom de colon iritabil de nu ma lasă balonarea cu nimic după fiecare masa ma balonez dar ce ii rău nu îmi trece deloc burta beton tot așa o simt am și stări de rău slăbiciune ajutați-mă cu un sfat cine știe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la medicul de familie si cere i trimitere la ecografie, nu te putem ajuta noi, ce varsta ai? Esti fată?

| reb18 explică (pentru anonim_4396):

Sunt fata da am fost la ecografie o zis ca am ceva flatulente am crezut ca l mai pățit cineva și știe ce e de făcut

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru reb18):

Atunci daca ai flatulente asta este cauza, renunta la anumite alimente care fac flatulente, cartofii varza fasolea, prăjeli si toate tipurile de fastfood, Mec Donald s si Kfc, trebuie sa bei apa plata nu minerala ca aceea produce gazi in intestine, fara cafea fara coca cola fara nimic picant ardei iuti si piper, daca poti tine acest regim vei scapa de flatulenta si vei scapa si e balonare, ia carbocit elimini gazele intr-un mod discret zic ei, ce varsta ai? Laptele te baloneaza si produce gaze.

| Dolyta a răspuns:

La fel si eu, sunt mereu balonata, si cand mananc putin tot la fel, uneori am burta tare cand apăs, ma doare, am gaze mereu. am făcut si eu eco la gastroenterologie, am colon iritabil cică. lol... dar nu m-a ajutat cu nimic tratamentul dat, si acum nu iau nimic, stau pur si simplu asa cu burta ca de gravidă in fiecare zi, ma si deprima sincer, imi vine sa nu mai mănânc niciodată laughing am si stări de reflux de multe ori, ma chinui sa termin o porție de mâncare, ca dupa 2 linguri deja sunt umflata.
te înțeleg dar nu am un remediu pentru tine, pentru ca nu am nici pentru mine laughing

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Dolyta):

Bună, ai facut endoscopia? Colonul iritabil adica ai diaree si constipatie alterneaza aceste simptome, plus flatulenta deoarece colonul tau este plin elimin rar scaunul si nu golesti intestinul, ai facut colonoscopie? Aia i ti ppoate spune clar ce trebuie sa faci ce tratament sa urmezi, multa sanatate ce varsta ai?

| Dolyta a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu vreau sa fac colonoscopie sau endoscopie, mi-e frica laughing 27

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Dolyta):

Colonoscopia se face cu anestezie generala, endoscopia cu anestezie locala sau fara, trebuiesc facute, altfel nu se va putea pune un diagnostic exact si nu se poate da un tratament care sa functioneze, sanatate multa si nu fă excese acum de sarbatori cand vei avea detoate pe masa. Trebuie sa maninci putin din tot sa lasi stomacul sa digere hrana, poti lua un colebil si un triferment după masă ca sa ajuti colonul sa evacueze scaunul, in situatii de constipatie poti lua dulcolax 2 pastile odata cu multă apă si vei avea scaun usor. Sa nu uiti sa te hidratezi 2 litrii de apă pe zi sunt necesari corpului. Multa sanatate.

| Dolyta a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Mulțumesc de răspuns si de sfaturi happy

| reb18 explică (pentru Dolyta):

Mulțumesc oricum așa sunt și eu zici ca is gravida îmi palpez burta și tot beton ii mai mereu și dimineață când ma trezesc am gaze și orice mănânc ma balonez oricum eu sunt la regim nu consum de 2 ani jik prăjeli și din astea dar tot așa sunt

| reb18 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eu am așa cum zici tu odată diaree odată constipație numa ma omoară balonarea asta, trebuie sa fac colonoscopie numa mi-o dat un tratament și dupăia o zis sa o facă dacă nu îmi trece

| Dolyta a răspuns (pentru reb18):

Un tratament am făcut si eu, nu mai stiu ce pastile dar nu m-au ajutat cu nimic. parca eram si mai balonata

| reb18 explică (pentru Dolyta):

Exact asa sunt și eu tot mai balonata decât mi l-o dat