| DianaDiaa a întrebat:

Ce pot lua daca ma balonez dupa masa? Am probleme cu balonarea mai tot timpul plus ca nici cu digestia nu stau prea bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În primul rând, ar TREBUI depistată cauza acestor balonări frecvente, motiv pentru care ar fi INDICAT să mergi la medicul de familie pentru Trimitere la investigaţii/analize ( ori la medicul specialist )!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......lenta_6014

http://www.romedic.ro/balonarea-abdominala

Evident, dacă mergi la farmacie, poţi cumpăra diverse produse destinate combaterii ( simptomelor ) balonării...

Dar, ar TREBUI tratată CAUZA, nu "efectul" :)

Toate cele bune.

| foxsilver a răspuns:

Poti cumpara de la farmacie "carbune medicinal", pe care il poti lua inainte sau dupa ce mananci, cum iti este tie mai comod.
Aici poti sa citesti si despre alte metode naturiste de inlaturare a acestui discomfort, dar si despre ce medicamente poti lua, in cazuri de urgenta:
http://sanatate.acasa.ro/boli-7/tratament-pentru-indigestie-13997.html

| vangaelis a răspuns:

Triferment

| mimikafrumusika a răspuns:

Buna! Nu te sfatuiesc sa iei tot felul de pastile.Gasesti la farmacie ceai antiadipos care ajuta in toate problemele stomacului.

| SubZet a răspuns:

Mai bine te-ai duce la doctor sau la farmacie si ai intreba.