| MaFro a întrebat:

Am si eu o mica intrebare.Am 15 ani dar sunt foarte scund.Am intre 1.50-1.60.De mancat mananc foarte mult. Dimineata mananc 5 sandvich-uri,mananc de banii care imi da parintii zilnic la liceu, mananc dupa-amiaza si seara.De fumat am fumat aproximativ o luna.M-am lasat din cauza ca mi-am dat seama de greseala facuta.De dormit dorm destul de mult.La pranz 1-2 ore si noaptea 7-8 ore.De ce nu ma pot inalta? M-am nascut prematur la 7 luni.Asta sa fie o problema? Sau glandele de crestere nu sunt dezvoltate. Ajutati-ma cu un raspuns va rog.Mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Buna! Incearca sa faci basket, cred ca te ajuta mult. Parintii mei sunt inalti, dar bunicii sunt scunzi, si e posibil sa seman cu ei.Aceeasi situatie poate fi si la tine.

| Sn4k3 a răspuns:

Unii oameni sunt scunzi, altii inalti, asta e nu ai ce face. Daca vrei sa te inalti iti sugerez sa te apuci de un sport : inot, basket. Astea ajuta la inaltat. Bafta!

| PMTurtle a răspuns:

Bun. In primul rand la 15 ani corpul tau nu este complet dezvoltat (cresti pana la 20 de ani sau chiar mai mult). Unii baieti isi incep si termina pubertatea mai devreme cand altii o pot incepe chiar la 15-17 ani. Fiecare baiat si fata are in pubertate niste momente numite 'Puseuri de crestere', in momentul in care vei atinge acel prag al pubertatii vei creste aproximativ 10 cm pe an. De asemenea ce mananci poate detine un rol important in crestere, incearca sa mananci multe proteine (iaurt,lapte,carne,piept de pui in special, nuci), fibre(paine-de preferat neagra, fulgi de ovaz, fructe) si bineinteles nu uita de vitamine( cele mai multe le iei din fructe si legume, incearca sa mananci cat mai multe din acestea, in special verdeturi), intr-un final vei creste. Bafta!

| MaFro explică:

Multumesc frumos pentru raspunsuri.Mai ales lui jakytaretaretare si al lui pooly23.Dar vreau sa stiu... Este adevarat ca daca fumezi ramai scund? De la multa lume aud treaba asta...

| PMTurtle a răspuns (pentru MaFro):

Daca fumezi in cantitati mari, gen 1-2 pachete pe zi timp de 1 an iti vei distruge incet incet glandele care produc hormonul de crestere, in cazul tau nu ai de ce sa iti faci griji.

| pooly23 a răspuns:

Genele se transmit din generatii, un membru din familie este sau a fost scund si de aceea esti scund.
Dar poate nu tii s-au dezvoltat genele dar nu trebuie sa te indopi neaparat vei creste oricum nu stiu cat dar vei creste. big grin

PS. Daca e raspunsul bun nu vreau funda big grin

| GabiPufulete a răspuns:

Tinete de o bara si stai 15 minute si fa asa in fiecare dimineata si seara.