| Danielu63727 a întrebat:

am și eu o problemă, cu balonarea mai exact.
Deci dacă stau în pat sau dacă stau pe scaun, nu am absolut nimic, imediat ce ma ridic ma balonez foarte tare, stie cineva care este motivul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"balonarea" este aceeasi in orice pozitie, indiferent daca stai intins in pat ori ridicat, tot aceeasi cantitate de bule ai in burta, numai ca, datorita schimbarii pozitiei, gazele sa grabesc sa iasa, cand te misti si incepi sa tragi parturi, elimindnaud-le.
Viata sedentara si mancarea proasta, duc la imbalonare.
La eliminarea gazelor ajuta:
- Sportul si miscarea intensa
- eliminarea mancarurilor si bauturilor care provoaca gaze: cartofii, varza, mazarea si sucurile, sunt cele mai rele!
La refacerea florei bacteriene ajuta:
- kefir (chefir), varza murata si borsul proaspat (nu cel gatit).

| Demidol a răspuns:

Ai impresia ca atunci te balonezi. Esti deja balonat(a) iar la ridicare, gazele se pun in miscare. Rezolva problema prin corectarea alimentatiei.