| Manuel119 a întrebat:

Am varicela de 5 zile, am foarte multe bubite si nu rezist si ma scarpin, m-am dat si cu mixtura mentolata, nu am rupt nicio bubita, sunt sanse sa raman cu cicatrici?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Inevitabil se mai rup din ele, toti care au facut varicela au pe undeva pe corp cateva cicatrici, e cam imposibil sa nu ti se rupa in somn, sau cand stai in pat si te misti sau te imbraci/dezbraci. Deci toti le avem, de preferat e sa nu ti le rupi de nicaieri insa in special de pe fata, pentru ca pe fata cicatricile sunt cele mai inestetice.

| Manuel119 explică (pentru CuriousStuff):

Am doar vreo 2-3 rupte, dar spun ca nu eu le-am rupt, cand mi-am luat bluza... Pe fata nu ma mananca, am si in par si acolo ma scarpin, dar pe fata spate si picioare ma scarpin prin haine, nu e problema nu?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Manuel119):

Nu ar trebui sa te scarpini deloc, pentru ca prin scarpinat le rupi. Da cu mixtura mentolata din belsug si rezista, mai ai putin si trece.

| Manuel119 explică (pentru CuriousStuff):

Am gresit, pe fata nu ma scarpin, voiam sa scriu pe burta, dar nu am rupt aproape niciuna prin scarpinat

| CuriousStuff a răspuns (pentru Manuel119):

Ai mare grija. Cicatricile de varicela sunt oribile. Daca esti mai tinerel o sa se mai diminueze cu timpul, eu am facut varicela la 20 de ani si am ramas cu nist semne si de 1-2 cm diametru pe piept si spate... Si asa o sa si ramana, daca esti mai tanar cicatricile o sa se faca mai mici odata cu trecerea timpului.

| Manuel119 explică (pentru CuriousStuff):

Da, dar cicatrici raman doar daca se rup bubele, nu? Am 13 ani, fac 14 in octombrie.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Manuel119):

Da, daca LE rupi sau SE rup.