| BogdanSM a întrebat:

Au trecut 5 zile de cand am fost la doctor, unde am aflat ca am entorsa. Intrebarea mea este: Inca simt o durere la rotula gleznei. Am calcat stramb in exteriorul piciorului. Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Girly97 a răspuns:

La ce medic ai fost? Am cazut in ianuarie la intrarea unui supermarket pentru ca ei nu au pus un semn de avertisment ca putem aluneca din cauza ghetelor pline de gheata... Am mers la urgente a doua zi dimineata, m-a vazut un ortoped, am facut o radiografie si mi s-a spus ca am entorsa. Am stat 14 zile in pat cu gheata si Nurofen. Din pacate, unele trauamatisme chiar daca se vindeca mai pot durea ceva timp, chiar multi ani (tatal meu a cazut la umar si de 11 ani il doare) si am continuat sa iau anti-inflamatoare pana in mai, cand medicul de familie a decis sa fac fizioterapie pentru ca atatea pastile nu sunt foarte bune pentru varsta mea. Dupa fizioterapie nu ma mai doare deloc, nici acum iar ultima sedinta a fost pe 21 mai. Te sfatuiesc sa te duci la un ortoped. Tine-ne la curent! Sanatate!

10 răspunsuri:
| BogdanSM explică:

Sall exact ce faceai tu, fac eu acum. Gheata si nurofen. Spitalul budimex. Acolo m-a consultat un medic si mi-a spus ca este o simpla entorsa. Si necesita repaus total 1 saptamana. Dar osul mai ma doare. Si ma tine foarte putin undeva in spate pe la calcaiul lui ahile. Doctorul a spus ca daca durerea mai persista, as vin din nou. Ce ma sfatuiesti?

| Girly97 a răspuns (pentru BogdanSM):

Acolo am fost si eu, la unitatea de primiri urgente. Ei bine, pe mine m-a chemat la control dupa cele 2 saptamani de tratament si te sfatuiesc sa te duci si tu la control chiar daca nu ti-a spus si sa ii marturisesti ca inca te doare. Trebuie totusi sa stii ca este posibil sa te mai doara maxim 2-3 luni si va fi o perioada grea insa suportabila. Eu am luat 3-4 luni anti-inflamatoare NU zilnic si am facut si fizioterapie ca sa ma vindec mai repede si de atunci nu mai am probleme insa daca ma va durea iar genunchiul de la entorsa voi mai face. Spune-i mamei tale sa te duca la Budimex la medicul care te-a consultat si daca nu il gasesti incearca la altul, OK? Tine-ma la curent!

| BogdanSM explică:

Nu stiu cum sa iti multumesc de răspunsuri. O sa mă duc iar la control dupa ce vor expira cele 2 săptămâni. Ms frumos

| Girly97 a răspuns (pentru BogdanSM):

Cu mare placere. Imi place foarte mult sa ajut persoane. Daca vrei, ne imprietenim pe Facebook. happy

| BogdanSM explică:

Poate iti cer prea mult dar poti sa imi trimiti niste poze

| Girly97 a răspuns (pentru BogdanSM):

Nu stiu cum sa trmit poze pe TPU, scuze, dar mi-ar placea sa ne imprietenim si noi mai ales ca te-am ajutat foarte mult. happy Detin o pagina "Pentru o viata sanatoasa" si sunt pe ea de luni pana vineri iar sambata si duminica ma ocup de raspuns intrebari despre sanatate pe TPU. Cred ca ar fi bine sa ne cunoastem mai bine pe Facebook pentru ca as vrea sa ramanem la curent oricum, nu trebuie sa-ti fie frica de mine, vreau doar sa ajut. happy

| BogdanSM explică:

Niste poze cu exercitii pentru glezna? Nu am gasit eu. exercitii de refacere. Un fel de gimnastica.

| Girly97 a răspuns (pentru BogdanSM):

Dupa parerea mea, NU ar fi indicat sa faci exercitii pana nu iti trece durerea dar este foarte posibil sa iti recomande kinetoterapie (gimnastica medicala) ca sa iti faci glezna mai puternica si sa eviti sa te ranesti din nou. happy

| Girly97 a răspuns (pentru Girly97):

Sper sa te faci bine cat mai curand, mai ales ca te-ai accidentat in timpul celei mai bune perioade din an: vacanta de vara! O sa ma rog pentru tine sa iti fie bine si sa nu ai nimic grav. Ar fi bine sa mai iei Nurofen (doza si de cate ori pe zi prescrise pentru tine) pana cand te duci la ortoped, ca sa nu te deranjeze prea mult. Poti sa mai pui si gheata dar NU face niciun sport sau exercitiu pana cand nu trece durerea definitiv altfel risti sa se agraveze! Iti doresc multa sanatate si daca e, mai vorbim mai tarziu pe Facebook daca vrei sau maine dimineata pe TPU. Sper sa dormi bine chiar daca te doare glezna... Iti doresc o noapte cat mai linistita si sa dormi cat mai bine. happy