| Mihailescuioana29 a întrebat:

Cer ajutorul vostru pentru ca sunt foarte speriata. Multumesc anticipat celor care mi-l ofera. De aproape un an mi-am inceput viata sexuala. Dupa vreo 2 luni de la aceasta, au aparut niste probleme, probleme constand in scurgeri vaginale. Am facut un consult ginecologic, m-am tratat si totul a fost ok. Insa, dupa o vreme acestea au aparut din nou si bineinteles ca am mers la doctor. Am urmat iarasi un tratament, de asemenea si iubitul meu, si doctorul mi-a spus ca daca reapar trebuie sa fac un test Papanicolau. Acum sunt foarte speriata pentru ca au reaparut, chiar daca nu am mai avut contact sexual deloc. Stiu ca acest test se face pentru prevenirea cancerului de col si acest lucru ma ingrozeste. Imi este frica de rezultat. Acum am disconfort in zona ovarelor si scurgeri putin maronii, uneori si cantitati mici de sange. Am rabdat ceva frig in ultima saptamana si ma gandesc: Oare ar putea fi vreo raceala? Tot citesc chestii pe net si ma ingrozesc. IMI ESTE FRICA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Testul Papanicolau NU se face pentru prevenirea cancerului, ci pentru depistarea leziunilor de pe colul uterin (care pot fi - eventual, dar nu obligatoriu - canceroase). Așadar, nu ai de ce să te temi.
Problema femeilor din ziua de azi este că din cauza apariției antibioticelor, infecțiile vaginale au devenit mult mai rezistente la tratamente.
Dacă ai posibilitatea, caută să mergi și la alt medic, eventual la o clinică privată despre care se știe că nu e doar o fabrică de bani.
Dar de temut, nu ai de ce să te temi.

| Pool77 a răspuns:

Noi nu te putem ajuta.
Du-te la doctor si vezi ce iese.
Daca ai cancer... Asta e nu prea mai ai ce face. Daca nu atunci poate e doar ceva de inceput si se poate trata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer,imi pare rau sa aud asta,dar,eu zic sa te duci la un control,si sa vezi care e treaba. Uneori,cele mai urate chestii care ni se pot intampla, sunt doar in capul nostru, asa suntem noi oamenii (cel putin pana ne schimbam), sa ne gandim la lucrurile rele, sa gandim la tot ce e mai rau.Eu zic sa stai linistita, pana la test happy Fa-l cat mai rapid posibil, si sa speram ca e vorba doar de o simpla raceala, sau ceva mai putin grav decat cancerul.

| Holy2010 a răspuns:

Poti sa te linistesti. Nu dezvolti cancer de col atat de repede. Testul Papanicolau este unul de rutina si orice femeie activa sexual trebuie sa il faca. Se testeaza prezenta unor modificari celulare in zona dar asta nu inseamna obligatoriu cancer. Chiar nu are rost sa iti faci nici o problema cu privire la Pap. In schimb nu ne-ai spus ce diagnostic ai avut initial si tratamentul urmat. Se poate a fie o recidiva.

| Mihailescuioana29 explică (pentru Holy2010):

Sincera sa fiu, nici nu stiu ce diagnostic am avut pentru ca am primit doar reteta cu medicamentele. Am luat Tinizol si metronidazol- ovule. La prima consultatie, aceasta fiind prin noiembrie stiu ca am fost diagnosticata cu leucoree si tratata si atunci cu metronidazol- ovule si ceva antibiotic (nu mai stiu cum se numeau). Acum nu stiu ce diagnostic mi s-a pus. Insa stiu ca doctorul mi-a spus ca aceste secretii nu sunt normale, lucru care ma ingrijoreaza pentru ca au aparut din nou.

| Holy2010 a răspuns (pentru Mihailescuioana29):

Leucoree se refera la secretie. Ea este si fiziologica insa cand cantitatea, aspectul si mirosul sunt modificate indica infectii.
Dupa tratament probabil ai avut Tricomoniaza sau vaginita bacteriana. Pe reteta exista mereu un diagnostic, obligatoriu...
Daca ai iar scurgeri si alta simptomatologie asociata e bine sa te prezinti la medic ca sa se recolteze secretie pentru analize si in functie de asta sa urmezi un nou tratament.

| Dimitriu_Stefanfanut_1997 a răspuns:

Ar trebuie sa consulți un doctor pentru problema asta