| Adinutzzaa a întrebat:

Buna ziua! De vreo 2 luni mi-au apărut vergeturi, sunt roșii. Ați încercat Bio Oil pentru combaterea acestora? Au dat rezultate? Am înțeles ca da rezultate pentru acestea roșii, pentru cele albe doar laserul mai poate face ceva, dar nu cine știe ce. Multumesc anticipat! Însă dacă aveți o crema/ulei mai bun pentru aceste vergeturi roșii, aștept recomandări!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Vergeturile apar in urma degradarii fibrelor de colagen din derma, sau chiar lipsa colagenului pe anumite portiuni.
De regula, apar in urma intinderii rapide ale pielii (sarcina, pubertate, chiar si exercitii de intindere facute gresit in repetate randuri), dar pot sa apara si pentru ca exista o predispozitie genetica, o piele fara elasticitate etc.
Pentru ca vergeturile sa dispara complet, ar trebui sa refacem acele fibre de colagen deteriorate, ceea ce este imposibil.

Aspectul lor poate fi doar estompat intr-o anumita masura prin tratament laser, microdermabraziune, sau IPL.
Singura metoda ce indeparteaza vergeturile aproape in totalitate, este cea chirurgicala.

Pentru a evita aparitia de noi vergeturi si pentru ca acestea pe care le ai, sa nu aiba un aspect atat de pronuntat, este importanta hidratarea (si aici ma refer in principal la apa pe care o bei, dar si la un produs hidrarant pentru piele), o alimentatie echilibrata si suplimentarea de colagen pe cale orala.Nu te lasa pacalita de cremele ce contin colagen.Moleculele de colagen sunt destul de mari si nu patrund in piele, ramanand la suprafata, iar asta nu iti aduce niciun beneficiu.Pentru a avea efect, se recomanda colagenul sub forma de pilule/suplimente alimentare.

Poti folosi Bio-Oil? Desigur! Poti folosi orice produs doresti, dar asta nu inseamna ca vor disparea vergeturile.Iti recomand sa le previi, mai bine, hidratandu-te corect.

Ca sfat, nu scarpina vergeturile! In cazul unora, apar mancarimi atunci cand organismul cicatrizeaza definitiv acele vergeturi, dar daca le scarpini cu unghiile, este posibil sa capete un aspect mai pronuntat.

Numai bine!

| Andresso a răspuns:

Nu poti sa scapi de ele in niciun fel. Am incercat si eu toate draciile cand inca erau rosii, dar degeaba.

| NuDauNiciunNume a răspuns:

Si eu am avut rosii si m-am dat cu biooil vreo 2 luni, dar nu au trecut...acum au devenit albe si nu se mai vad la fel de tare