| Tokypoky a întrebat:

deja de 2 luni trec un curs de lecuire, ma doare gitul, am durere in partea stinga si a inceput sa ma doara si urechia, medicii mi-au zis ca am staphylococcus aureus, am trecut un curs de lecuire cu antibiotice pe 7 zile, nu au fost mari schimbarai si miau mai dat antibiotice (cum a explicat, ca am infectie de aceia nu imi trece) peurma sa aflat ca nici nu mi-a trecut si din nou am primit antibiotice, in injectii. Nu simt nici o schimbare, pur si simplu ma otraveste mult si bine. Iar ultima timp e de ajuns sa es putin afara si de odata ma doare urechia, si nasul e astupat, ghitul ma deranjeaza din chind in chind (poate sa ma doara vreo 5 zile peurma vreo 3 zile normal). Va rog ajutati-ma, poate a mai avut cine asa ceva. Nici nutiu la care medic sa ma mai duc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

Este vorba despre stafilococul auriu.mai multe poti gasi aici http://www.sfatulmedicului.ro/......ocice_661! Stafilococul se trateaza cu antibiotice deci nu esti o otravire dar probabil trebuia sa faci o antibiograma inainte!

| Tokypoky explică (pentru Justmed):

Am facut inainte anbibiograma. Asta si ma sparie mai mult, ca nicicacum nu imi trece. Chiar daca imi arata ca sunt sensibila la antibioticele care le-am primit.

| Justmed a răspuns (pentru Tokypoky):

Atibiograma nu arata sensibilitatea la antibiotice ci ce antibiotice iti folosesc si care nu EX: daca iei eritromicina ( antibiotic ) si esti imuna la acel antibiotic acesta nu isi va face efectul ...Stafilococul este o bacterie parazit si trece destul de greu dar dupa un tratament cu antibiotice acesta a disparea.NU trebuie sa te sperii deoarece daca ai mers la medic nu ti se poate intampla nimic grav! Daca nu ai incredere poti cere sfatul altui medic ( pe baza analizelor )