| VeronicaB a întrebat:

Buna,cum pot sa scap de temperatura? dupa un curs de lecuire(10 zile injectii) inca am temperatura 37. am incercat aproximativ tot, de la ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat dacă ai fost la medic, ce investigaţii/analize ţi-a făcut, ce diagnostic s-a pus, ce tratamente ai făcut ( ce injecţii, sau alte medicamente ai luat ), schema de tratament, etc.

Oricum, dacă febra NU a scăzut după 10 zile de tratament injectabil, este NECESAR un nou control la medicul care ţi-a prescris tratamentul pentru investigaţii suplimentare şi pentru schimbarea/continuarea tratamentului!

Toate cele bune şi multă sănătate.

7 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

E necesar sa fii reevaluat medical. Poate ca germenele care ti-a produs aceasta infectie nu e sensibil la antibioticul dat. Pe de alta parte, febra poate avea si alte cauza, pe langa infectii.
http://www.i-medic.ro/primul-ajutor/primul-ajutor-cazul-febrei-la-adulti

| OnuOnulică a răspuns:

Comprese cu apa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Exact asa am patit si eu dupa 20 de injectii inca mai faceam temperatura.
Doar de la 25 injectie mi-a trecut de tot.
Este o infectie destul de grava in organism, mergi la medic neaparat!
Te pup!

| VeronicaB explică (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos, mi-e frica pur si simplu sa fie ceva mult mai grav!
mersi )

| Luminou a răspuns:

Poti sa-ti pui comprese cu apa sau otet, mereu a mers la mine.Si probabil ca ai ceva alergie sau infectie.

| VeronicaB explică (pentru Luminou):

Am incercat cu apa... nu ajuta ((
dar mersi

| weltandrei a răspuns:

37 ii normal