| anonimuldepetpu a întrebat:

Bună ziua! Doresc să știu dacă purtarea lentilelor de contact, cu dioptrii dăunează. Am doar 15 ani. Mi-am facut două perechi de ochelari, dar nu-mi convin nici unii, deoarece nu sunt fan ochelari și niciodată nu am fost. Poate să-mi spună cineva, purtător de lentile, cum se procedează? La cat timp trebuiesc scoase? La ce varsta poti purta? De unde le pot cumpara? Am vazut ca sunt de cumparat si pe net, lentile colorate cu dioptrii. Le pot purta si noaptea? Pot crea afectiuni ale ochilor?
Tin sa mentionez ca nu am avut probleme cu ochii inainte de pandemie. După pandemie am inceput sa vad in ceață și să ma trezesc ca am miopie cu dioptrie -1.25 la ambii ochi. Mai știu că am un lazy eye si nici pe acesta nu stiu cum să il tratez. Ochii mi se deschid in somn, iar cand ma trezesc ii am de fiecare data uscati si ma ustura pe parcursul zilei. De cand sunt mică am problema asta. Mama imi spunea că ba dormeam cu un ochi inchis si unul deschis, ba ambii erau întredeschisi. M-am născut prematur cu 3 saptamani, daca o fi poate din aceasta cauza. Nu prea stiu cum să repar toate problemele astea, de aceea doresc sfaturi. Cred că urmatorul meu control va fi prin septembrie, inainte de inceperea scolii. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Eu am purtat lentile o perioada.Sa stii ca dioptria lor e diferita de cea a lentilelor de ochelari care stau in fata ochilor, nu direct pe ei.Asadar trebuie sa mergi la oftalmolog pentru a-ti prescrie, nu cumpara tu aiurea de pe net. Exista de unica folosinta pe care le porti o zi sau exista cele pe care le porti 30 de zile (o singura pereche pe care o pui in solutie speciala seara). Nu se doarme niciodata cu ele indiferent de care iti cumperi. Daca nu poti mentine igiena mai bine ramai la ochelari, altfel te poti trezi cu infectii urate. Lentilele colorate sunt doar cosmetice/ estetice, nu cu rol medical. Cele din urma le cumperi doar de la furnizori autorizati, eventual prin intermediului cabinetului oftalmologic sau al clinicii unde iti faci controlul.Nu conteaza varsta, poti purta chiar daca ai 15 ani.

| anonimuldepetpu explică (pentru dullcat):

Mulțumesc, dar chiar am căutat pe internet lentile colorate si am găsit si cu dioptrii, de aceea am intrebat. Iar in legatura cu igiena, cand trebuie sa le iau din soluția lor dimineata sa le pun pe ochi, cum procedez? adica trebuiesc uscate sau pur si simplu le pun direct pe ochi?

2 răspunsuri:
| Mihhhhhhhh a răspuns:

Dăunează dacă nu stii sa pastrezi igiena și mai ales sa ai grija mereu de acele lentile, sa le sterilizezi. Lentilele se scot mereu seara, n-ai cum sa dormi cu ele ca faci infecție. Dacă ai ochii uscati poți achizițona picaturi, lacrimi false. Mergi prima data la un oftalmolog și de acolo achiționeazi, de la cei specializați, sa nu iei de pe net. Seara frumoasa!