| roxanaa a întrebat:

Este prima mea intrebare si sper sa gasesc ceva sugestii, pareri din partea voastra. De vreo 2 saptamani am o stare de greata accentuata, arsuri stomacale, stari de lesin, chiar si o durere de cap, ceva mai multa irascibilitate si emotivitate decat in mod normal. Am luat anticonceptionale, Logest, timp de 4 ani, intrerupandu-le luna trecuta, pe 23. M-am protejat dupa 10 zile de la venirea ultimului ciclu, aprox 1 luna in urma. Daca cineva a avut efecte adverse dupa intreruperea antic., sau s-a intamplat ca cineva sa ramana insarcinata in asemenea conditii, va rog sa imi spuneti. Macar nu mai cumpar antivomitive si anti ulceroase, ci un test de sarcina. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
kratos
| kratos a răspuns:

Fa niste analize medicale si un consult. Aici pe TPU nu te putem ajuta. Posibil colega noastra Brigaela sa te poate ajuta.
Eu iti recomand sa consulti un medic specialist.
Sanatate.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu ai toate sansele de sarcina, fiindca trebuia sa te protejezi sin prima zi a urmatorului ciclu, nu dupa 10 zile. In primul rand ca ziua 10 are fertilitate medie, in al doilea rand ca de obicei dupa intreruperea contraceptivelor, posibilitatea instalarii unei sarcini este mult mai mare, ca si posibilitatea unei ovulatii precoce. Asadar, nu stiu daca aceste simptome sunt legate de sarcina, fiindca nu prea pare, dar sansa ta de a fi insarcinata este de peste 50%, datorita faptului ca ai avut contacte sexuale neprotejat in perioada in care contraceptivele nu te mai protejau.

soothe
| soothe a răspuns:

Pe primul loc testul de sarcina. Noi avem un baietel de 6 ani din ex-act in aceleasi imprejurari. Pot fi si efectele anticonceptionalelor deoarece organismul era obisnuit cu un alt regim de hormoni. Daca nu te deranjeaza o vizita la medic (dupa testul de sarcina) mergi si acolo. Ca antivomitive ia nux vomica (remediu homeopatic 30CH), sau ceai de ghimber (daca nu este concentrat este ok si daca esti insarcinata). In ceea ce priveste antiacidele, este bine sa limitezi consumul de carne, sa ai un regim alimentar asa, mai de crutare. Poate un tratament cu sucuri pentru o saptamana - doua ti-ar fi de folos (alterneaza sucul de varza cu cel de morcovi+telina+1 mar). Multa sanatate!
PS - Iti apreciez intrebarea si am raspuns cu toata sinceritatea insa nu imi prea vine sa cred ca TU, la 33 de ani si cu experienta in medicina holistica si intr-ale vietii esti in asemenea situatie. Oricum, toate bune!