| Costinamiha a întrebat:

Daca in a doua luna de anticonceptionale Logest, mi-a curs o pata de sange maro si am avut câteva stări de greata, pot continua cu ele sau trebuie sa le schimb? Am inteles ca in primele trei luni acestea sunt specifice, trebuie sa le schimb? Daca o sa mai am sângerări si luna asta, inseamna ca nu-si fac efectul, sau ca sunt prea slabe si nu-si fac efectu? Va rog sa-mi raspundeti!

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mîna! De ce nu mergi la medic? Care este cauza? Tu ai impresia ca stie cineva mai bine decit doctorul ce ai? Medicul tău ginecolog, el stie tot istoricul afectiunilor tale, logic ar fi sa mergi la el sa te consulte, care este de fapt cauza pentru care tu nu mergi la el? O zi bună Cristi.

| Violleta2022 a răspuns:

Sangerarile pot apare la absolut toate anticonceptionalele.
Ce ma ingrijoreaza de fapt sunt starile de greata, care imi spun d efapt ca este posibil ca anticonceptionalul folosit sa nu fie bun pentru tine.
Nu exista anticonceptional slab ori tare, anticonceptionalul trebuie sa ti se potriveasca tie, dupa masuratorile hormonale facute de un medic de specialitate. date dupa ureche, pot face mai mult rau decat bine, chiar te pot deregla foarte tare, ajungand in timp sa te ingrasi mult, sa ai par pe fata sau cosuri, sa ai greturi, voma, stari de oboseala, dureri de cap...

| corbulalbrosu a răspuns:

Singurul care poate decide daca se impune sau nu schimbarea anticonceptionalului folosit cu un alt produs similar este medicul ginecolog care ti-l-a prescris pe cel folosit in prezent. Tot el te poate lamuri si in privinta starilor prin care treci. Sanatate.

| Costinamiha explică:

As trece la Yasmin, dar imi este frica ca daca nu le-am luat din prima zi de ciclu nu-si mai fac efectu, adica daca le iau din a8-a zii cum trebuia sa le iau si pe celelalte, își fac sigur efectul?

| Costinamiha explică:

Nu pot sa merg pentru ca momentan nu este in țara, si pauza de sapte zile o termin luni si marți ar trebui sa iau pastila, si nu stiu cum trebuie sa fac sa trec de la Logest la Yasmin

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Costinamiha):

Am inteles, mai vezi si tu pe net, poate gasesti o solutie, ce vîrstă ai? Mersi.

| Costinamiha explică:

Pe prospectul de la Yasmin scrie ca pot începe Yasmin dupa ce am luat alt contraceptiv hormonal combinat cum este si Logestul, imediat dupa ce am terminat Blisterului de Logest, fara sa fac pauza de sapte zile sau cel tarziu in ultima zi a intervalului de pauza, adica in a șaptea zi? Aici nu prea inteleg, trebuie sa folosesc si alte metode de protecție? Va rog sa-mi raspundeti!