| fuckName a întrebat:

Este normal sa ma doara stomacul si sa am stari de greata de la anticonceptionale logest, pana se obisnuieste organismul cu ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Buna.
Este normal sa consulti medicul ginecolog, nu trebuie sa ai astfel de probleme medicale.
Pa, pa.

| xxDudaxx a răspuns:

Eu am luat Karissa si am avut aceleasi stari. Prima luna a fost crunta, am avut strari de greata acute, dar a doua luna parca s-au mai domolit si din ce in ce au scazut. Ce am observat eu este ca ele apar si pe baza de stres, dupa cum stii anticonceptionalele si cu stresul nu se impaca prea bine. Da, eu te sfatuiesc sa mai le iei o perioada si sa vezi daca se diminueaza starile, pentru ca si pe prospect scrie ca pot aparea astfel de stari pana se obisnuieste organismul. Daca nu se obisnuieste organismul du-te la medicul ginecolog sa iti dea altele cu concentratie mai mica de hormoni sau gasiti alta metoda de contraceptie. Succes!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta trebuie sa intrebi medicul care ti le a prescris

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este normal să apară aceste reacţii adverse!
Ele apar, în general, în primele 1-3 luni de administrare, până ce organismul se "obişnuieşte" cu AC.

"4. REACŢII ADVERSE POSIBILE

Ca toate medicamentele, Logest poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
Alte reacţii adverse posibile

Următoarele reacţii adverse au fost raportate de către cele care utilizează contraceptivul oral, deşi pot să nu fie determinate de către contraceptiv. Aceste reacţii adverse pot să apară în primele luni de utilizare a contraceptivului şi se ameliorează în timp.
greaţă, vărsături şi alte simptome gastrice şi intestinale... " - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_6299_31.03.06.pdf?anmPage=835&ID=16691

Toate cele bune.

| TheSoldier a răspuns:

Pai, nu este normal deloc. Vorbeste cu medicul care ti le-a prescris.