| Mirkutza99 a întrebat:

Buna ziua! Iau Duphaston pentru ca am ovare polichistice și pentru ca înainte de acest tratament îmi venea menstruația o data la 2 luni. Mi s-a prescris sa iau Duphaston câte o pastila timp se 10 zile din a 16a pana in a 25 a zi a ciclului. Luna trecută am luat tratamentul și a fost in regula, menstruația mi-a venit după 34 de zile și a fost in cantitate normala. Luna aceasta însă am luat pastilele și ieri, in ziua 27, am inceput cu o scurgere maro. Astăzi s-a făcut roșie, însă intr-o cantitate extrem de redusa, pe absorbant nu este aproape deloc, doar pe șervețel atunci cand ma șterg. De ce e asa slaba cantitiv? Nu am mai pățit niciodata asa ceva înainte….
Menționez ca am 22 de ani și nu mi-am început încă viața sexuala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine mergi la control ginecolgic sa vada ei cauzele, aici pe TPU nu suntem medici si orice sfat nu este autorizat, medicii adevarati nu au timp sa stea pe TPU, ei sunt in cabinete unde consultă de dimineata pana seara zeci de pacienti pe zi, mergi sa te consulte, ia trimitere de la medicul tau de familie pentru ginecologie si in baza trimiterii si a cardului de sanatate consultatia va fi gratis.

| Violleta2022 a răspuns:

Aceste intrebari sunt de pus medicului gineoclog care ti-a prescris medicatia fiindca numai el poate stie, de ce.

Din pacate, pe acest forum nu avem medici!

| trophin a răspuns (pentru Violleta2022):

Sunt "tarfe". ar trebui sa stie

| trophin a răspuns (pentru Violleta2022):

Mai e un pedofil, cand vede ca "sunt fata am 14 ani"
el e primul care raspunde.
si mai are si functie, cum ai tu...

| Fatamuntilor a răspuns (pentru trophin):

?

| Freya1 a răspuns:

Trebuie sa întrebi medicul.

Și eu am experimentat ovarele polichistice,si pot sa îți spun că nu îmi venea menstruația cu lunile, iar când venea, venea asa cum spui tu, maronie și după normala.Din câte am înțeles e sângele vechi acumulat pe care îl elimini.
Pentru liniștea ta, mai mergi la un consult.

| Mirkutza99 explică (pentru Freya1):

Și cum te ai tratat de ovarele polichistice?

| Freya1 a răspuns (pentru Mirkutza99):

Nu prea trec astea.Eu le-am lăsat asa, am tot spus ca ma voi duce știind ca o sa îmi de-a niste anticoncepționale și aia e, dar intr-e timp am rămas însărcinată (având în vedere ca medicul mi-a spus ca nu prea am sanse).Și acum aștept ca mai am un pic și nasc, sa vad dacă sa modificat ceva la ele. Daca nu aia e, le accept pentru ca degeaba ma îndopat cu hormoni.
Medicul meu când am fost la el de am aflat, mi-a spus clar sa merg după tratament când voi vrea sa fac copii și nu voi putea.Ca sa ma umple de hormoni degeaba nu prea se merita.Majoritatea tratamentelor au efect pana intr-un punct.
Și cumnata mea a tot luat, dar după ce ii se obisnuia corpul cu tratamentul nu se mai intmpla nimic.A renunțat intr-un final la ele și a rămas însărcinată.

| Mirkutza99 explică (pentru Freya1):

Aaa ce bine. și eu tot de asta eram stresată cu ele, ca mi-a spus doctorul ca pot da infertilitate …

| Freya1 a răspuns (pentru Mirkutza99):

Știu,și mie mi-a spus ca nu e sigur ca voi avea copii.Cumnatei mele la fel și într-adevăr nu ramai ușor însărcinată, la mine a durat ani de zile și când nu mi-am mai făcut idei de copil și sarcina și nici nu mi-am mai bătut capul am rămas.

| Fatamuntilor a răspuns:

POT fi efecte adverse a medicamentului luat.
am luat si eu acest medicament si sangeram in cantitatte mica, eu am citit prospectul
Eu zic sa mergi la ginecogul care a prescis Duphaston-ul

| Mirkutza99 explică (pentru Fatamuntilor):

Și ai schimbat tratamentul sau ce ai făcut?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Mirkutza99):

Mie ginecologul mi-a zis sa iau daca menstratia depaseste 10 zile.Am luat. Cand am terminat, au incetat
Dupa cum vezi acest medicament este pentru cazuri diferite
Mergi la medic.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Am uitat sa zic ca atunci avem 49 de ani si ma apropiam de menopauza, deci e total diferit

| trophin a răspuns:

Si vine un racolator, ca stie el cum se manifesta organele genitale al unei femei, fete