| Anonim3773646499 a întrebat:

Buna ziua, îmi miroase transpirația și urina a amoniac.
La ce medic trebuie să merg pentru un control și pentru analize?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MariaJust a răspuns:

Ar fi indicat să mergi la un medic de familie sau la un medic internist pentru o evaluare inițială și pentru a discuta simptomele tale. Medicul va putea să-ți pună întrebări suplimentare, să-ți facă un examen fizic și să îți recomande analize specifice pentru a determina cauza mirosului de amoniac din transpirație și urină.

Printre analizele care ar putea fi utile în acest caz se numără analizele de urină și analizele de sânge, printre altele. În funcție de rezultatele acestor investigații, medicul te poate îndruma către un specialist mai specific, dacă este necesar.

Nu amână programarea la medic, deoarece un diagnostic precoce poate contribui la identificarea și tratarea corectă a oricărei afecțiuni care ar putea fi responsabilă de mirosul neobișnuit.

| Anonim3773646499 explică (pentru MariaJust):

La medicul de familie ajung mai greu deoarece m-am mutat in alt oraș și încă n-am apucat să-l schimb
Momentan am abonament la regina maria, și aici daca știu ce medic e îmi e ușor să-mi fac analize, am oricum in septembrie de făcut
Desi cred că s-ar putea sa fie ori că nu prea beau apa (am inceput sa beau acum mai des apa, incerc sa beau minim 2l pe zi) ori că nu prea am mâncat prea multi carbohidrați
Dar cel mai bine aflu la un medic

11 răspunsuri:
| relian a răspuns:

La urolog daca esti barbat sau la ginecolog daca esti femeie, ocoleste cit poti de mult doctorii de familie, aia is catastrofe galactice, nu stiu de nici unele laughing

| AlinaPintilii a răspuns (pentru relian):

Ce urat! Medicii de familie sunt si ei medici, cu diferite specializari. Au invatat de-au rupt, in medie 20/24 de ore, zilnic.
De ce generalizati? Am copil anul 4 la Medicina, cu o viata infernala. Urasc, la randu-mi, toti "specialistii", care-si dau cu parerea, dar nu atac.
Fiecare sa-si vada de mucii lui si sa mearga la specialisti, ca de-aia invata.

| MariaJust a răspuns (pentru AlinaPintilii):

Totuși, dvs cu cine vă certați?

| relian a răspuns (pentru AlinaPintilii):

Nu vorbesc de studenti, vorbesc despre medici de familie, is mai slav ca vracii de pe vremuri, fac scoala aia doar ca pot mulge bani buni.

Tu ai dat copilul la scoala aia, pe pariu, doar ca poate face bani, nu conteaza de stie ceva sau nu stie.
Eu am spus, ce am spus referitor la chestia asta, profesional is cam pe dinafara

Dar nu inteleg comentariu tau, eu am spus ce am vazut, ce vad, iti pot aduce X oameni si sa spuna despre cit se pricep acesti asazici medici.
Tu cu ce vii, ce arati? Ca ai copil la faculatte de medicina, asa si, ai aratat ce anume?
Nu ai aratat nimic.Cind o iesi la job, si o sa fie un doctior f bun, atunci sa vii sa arati, pana una alta nu-s curios ce copil ai tu si la ce scoala este.
Medicii de famile nu au specializari laughing aia care au is specialisti, asta asa ca idee.Medicul de familie este medic generalist, adica mai simplu spus, stie asa, sau ar trebuie sa aiba cunosctinte generale despre mai toate, dar la modul general.
Ar trebuie, dar de fapt cum am spus mai sus is mai slabi ca vracii aia de pe vremuri, asta profesional.

| Hyperion7 a răspuns:

Ai un nivel crescut de proteina în sânge sau posibil ești deshidratat, ori ai o infecție urinară
Recomandat ar fi să renunți la proteine o perioada, sa bei mai multa apă și să mergi la urolog sa vezi ce și cum.
https://www.infomedica.ro/......al-urinei/

| Anonim3773646499 explică (pentru Hyperion7):

Am uitat sa precizez că sunt femeie

| Hyperion7 a răspuns (pentru Anonim3773646499):

Ups sad

| Anonim3773646499 explică (pentru Hyperion7):

E ok ????