| Enache_Andrei_1996 a întrebat:

Buna ziua! Mă confrunt si eu cu o problema, am fost răcit dupa răceală mi s-au infundat urechile 2 3 zile zile iar dupa aceea a inceput tiuitul! Chiar nu stiu de la ce este! Va rog daca ați putea sa ma ajutați cu un sfat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Sfatul este sa mergi la ORL, din moment ce nu stim ce virus a cauzat raceala si e posibil sa fi fost unul care afecteaza si urechile, din moment ce pare sa ai o problema acum cum ele.

Multa sanatate!

| Enache_Andrei_1996 explică (pentru Floridori):

Vă mulțumesc mult! Eu m-am speriat, am crezut ca poate este de la inimă! Dar totul sa declanșat de cand am fost racit! Chiar nu știu ce poate sa mai fie

| Floridori a răspuns (pentru Enache_Andrei_1996):

Pai, raceala este provocata de virusuri.
Virusurile provoaca infectii si imflamatii in organism care se pot localiza sau extinde la anumite parti din organism, precum gatul sau urechile, printre altele.

Asta deduc, deoarece spui ca aceasta problema a coincis cu raceala.
Dar numai un control la ORL te va lamuri in privinta cauzelor si tratamentului.

| Enache_Andrei_1996 explică (pentru Floridori):

Deci de cand am fost racit mi se trag toate astea! La orl am fost o data, mi-a bagat o chestie in ureche 2 secunde si zice, aa nu ai nimic, tratament mi-a dat arvelet daca nu gresesc si 2 spray uri pentru nas, nici-o treaba, tiuie la fel

| Enache_Andrei_1996 explică (pentru Floridori):

Iar daca strang din maxilar tiuitul in urechi se accentuează

| Floridori a răspuns (pentru Enache_Andrei_1996):

O a doua opinie medicala nu strica niciodata, mai ales ca spui ca tinitusul persista.

Cat timp de la raceala a trecut?

| Enache_Andrei_1996 explică (pentru Floridori):

Cam o lună

| Floridori a răspuns (pentru Enache_Andrei_1996):

In sezonul rece, urechea tinde sa produca mai multa ceara.
Acest fenomen, dar si existenta presiunii nazale din timpul racelii, produc si/sau intensifica tinitusul.
In mod normal, ar trebui sa treaca de la sine, dar daca persista mai mult de cateva saptamani, ar fi bine sa ceri si o a doua opinie medicala.

| Enache_Andrei_1996 explică (pentru Floridori):

Joi acum am programare din nou la orl! Iar astăzi am sesizat ca sa mai pierdut din zgomot, acel tiuit! Sper sa nu fie ceva grav, pentru că este foarte deranjat! Iar dimineața ma trezesc cu nasul partial infundat, in special o singura nara

| Floridori a răspuns (pentru Enache_Andrei_1996):

De multe ori, dureaza pana la 6 saptamani pentru ca tinitusul dupa o infectie virala, sa se amelioreze.

Dar daca tu spui ca simti ca o nara inca este infundata, e posibil ca infectia sa fi afectat sinusurile, sau urechea interna, deci e foarte bine ca mergi la medic din nou.

Multa sanatate!

| Enache_Andrei_1996 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc mult pentru răspunsuri!
Multă sănătate