| i0oOoOo0 a întrebat:

ma numesc Ionut, am 20 de ani si am fost un timp la sala 1 luna si ceva, am ridicat greutati, cel mai mult pentru umeri (80kg) doar ridicam si lasam scurt cu ambele maini, insa nu am fost atent si nu ma puneam drept din prima la aparat, ma puneam cocosat un pic apoi ridicam si ma indreptam brusc... Dupa un timp mi-a aparut o vanataie la coloana undeva intre zona toracala si cea lombara a coloanei. Daca merg mult pe jos nu ma doare nimic insa dupa ce ma trezesc a doua zi... ma doare si ma aplec greu. ce poate fi (explicati-mi cam ce se fi putut intampla la coloana )? Va rog sa raspundeti. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Mihaitza009 a răspuns:

Du-te la medic e cel mai bine pentru tine nu mai ezita poti face complicatii mai grave

| Rosalyn a răspuns:

Buna!
Daca a aparut o vanataie, este posibil sa fie o problema la un muschi si nu neaparat la coloana. Mergi la medic. Doar el iti poate spune daca ai sau nu nevoie de o radiografie (se poate sa se fi tasat coloana = se imbina vertebrele si apar niste "ciocuri" osoase care nu te vor mai lasa sa te misti).
Daca ridici mai mult decat poate corpul tau sa duca, poti face cifoza (cocoasa) sau scolioza (devierea coloanei in lateral) care se vindeca foarte greu sau deloc.

| Anita24Bonita a răspuns:

Of dragul meu, du-te la medic mai bine taie raul de jos, e de la coloana cum ai depus efort si nu ai stat drept sa nu fi facut ceva la coloana sau la vreun muschii...

| CyBeRnEtIkbLoods a răspuns:

Du-te la medic cel mai bun raspuns.