| saranastasie a întrebat:

Mi-a aparut o bubita, ca un fel de cos, langa ureche, pe fata mai exact langa ureche. Ce ar putea fi? Ar putea sa apara din cauza rinichilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poftim? Te știi cu probleme de rinichi?
Nu are treabă rinichiul cu un coș care poate fi de natură hormonală sau din cauza unui fir de păr.
Urmărește evoluția și mergi la medicul de familie dacă apar complicații.
Pa, pa.

| saranastasie explică (pentru Legiuitoarea):

Legiuitoarea eu m-am gandit ca ar fi aparut din vreo cauza a rinichilor...Si cum adica sa evolueze lucrurile?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru saranastasie):

Bună.
Dar ce vârstă ai de gândești așa?
Evoluția coșului, adică să crească mai mult, să spargă, să se retragă, etc.
Asta înseamnă evoluție. Greu.
Pa, pa.

| saranastasie explică (pentru Legiuitoarea):

Am 13 ani... Eu m-am gandit ca poate avea vreo legatura deoarece am mai patit cu niste bubite din cauza carora mi-am descoperit problemele cu rinichii.

| saranastasie explică (pentru Legiuitoarea):

Si a altor simptome.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru saranastasie):

Bună din nou.
Să nu fie o afecțiune a pielii care a atacat și rinichii din cauza unui diagnostic greșit, un tratament prost, etc.
Mergi la medicul de familie mâine și vezi ce spune.
Sănătate.
Pa, pa.

| saranastasie explică (pentru Legiuitoarea):

Nu. Deci mi s-au intamplat in felul urmator evenimentele, daca le pot spune asa...
Acum vreo 2 luni au inceput durerile de spate, iar eu nu le-am spus parintilor pana nu am facut intr-o seara febra. Atunci am ajuns la urgenta unde mi s-a spus sa merg sa fac un ecograf si o urocultura... Am fost la ecograf unde mi-a spus ca am pietre la rinichi si a zis ca nu e nevoie de urocultura.Dar acum aproximativ o saptamana am ajuns iar la urgenta unde m-a trimis sa imi fac urocultura, am facut-o si acum astept rezultatele.Si tot asa cu excesul de cosuri si bubite mi s-a zis ca apar din cauza ca rinichii mei nu mai functioneaza cum trebuie. Si ca trebuie sa elimin pietrele ca sunt de 5mm si mi-au dat sa iau Cystone 2 saptamani si sa vad ce se intampla...Dar ce ia surpris in oarecare masura pe medici e ca eu am dilatatii la ambii rinichi.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru saranastasie):

Bună.
Ai o hidronefroză, asta nu ții s-a spus?
Mergi la un urolog destupat, nu la toți deștepții care nu fac toate analizele și tratează superficial.
Nu știu de unde ești, dar la București îți este de folos Spitalul Prof. dr. Th. Burghele (fost Panduri, au secție de urologie). Riniciul este organ vital, de blochează, poți muri.
Sănătate maximă.
Pa, pa.

| DakotaRoyse a răspuns:

N-are treabă cu rinichii laughing
Şi mie mi se mai întâmplă. Acum nu ştiu dacă bubiţa ta e roşie sau nu, dacă te doare sau nu, dar îţi zic din experienţa mea că ale mele au trecut, nu au avut în niciun moment o culoare diferită şi nu am simţit nimic la ele. S-ar putea să fie un fel de mic depozit de grăsime (pentru că alea sunt zone mai greu accesibile, pe care le şi atingem mai des uneori). Dă cu nişte spirt, s-ar putea să ajute, să usuce puţin pielea happy
Imginează-ţi că pielea e plină de spori, foliculi de păr, glande, şi oriunde ajunge un fir de praf, microbi, orice, poate apărea o bubiţă, un coş, un punct alb sau negru. Asta nu înseamnă că are vreo legătură cu orice alt organ! Dacă eventual îţi mai apar sau devine mai mare, mai urâtă, du-te la dermatolog.

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Te sfatuiesc sa cauti pe internet sau la farmacie 100% ulei pur de arbore de ceai (Tea tree) de la Thursday Plantation.

Folosesti un betisor de ureche cu 2-3 picaturi de ulei de arbore ceai si pui pe cosul. In cateva zile o sa vezi efectele, cosul o sa iti dispara. Poti sa mai pui cateva picaturi de ulei pur de arbore de ceai in sampon.
Iti mai recomand sa iti schimbi sapunul normal cu un sapun organic pe baza de 100% ulei pur arbore de ceai(Tea Tree).