| Irina_Butean_1988 a întrebat:

prientenul meu are puroi la o masea de sus pe partea stanga, si ideea e ca il doare de vreo 2 saptamani si a avut fata foarte umflat iar acum parca ii zvacneste tampla, as dori sa stiu daca are legatura tampla cu puroiu, si ce pastile sa ii dau pentru ca a luat ospen si nu la lasat deloc so amoxacilina, atata ca i sa mai desumflat fata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Amoxicilina trateaza infectia dar nu o sa te ajute si cu inflamatia, in asociere cu amoxicilina ar trebui sa ia si un anti-inflamator: gen nurofen forte, indometacin supozitor(un anti inflamator foarte bun), ketonal sau tador.
Cele care se administreaza oral se iau dupa masa, nu se consuma sare.
Tratamentul cu amoxicilina nu trebuie intrerupt pentru a evita instalarea rezistentei, durata tratamentului ar trebui sa fie de 7 zile.
De obicei infectiile(mai ales in cazul unei masele) cu abces, puroi sunt date de bacterii anaerobe cum ar fi Bacteroides fragilis, dar care nu este inclus in spectrul amoxicilinei, in cazul asta se asociaza amoxicilina cu metronidazol.
dar lucrul asta ar trebui stabilit de catre medic si sa va dea el o schema de tratament.
Sper ca te-am ajutat cu informatiile!

4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Pai, daca s-a mai dezumflat fata inseamna ca tratamentul antibiotic este eficient, deci ar fi bine sa-l continue. Pentru calmarea durerii ii vor fi de folos antiinflamatoarele si antialgicele (algocalmin, piafen).
http://www.i-medic.ro/stomatologie/abcesul-dentar

| lora3u a răspuns:

Daca e atat de grav, sa mearga urgent la medic stomatolog! El il va consulta si va sti cu siguranta ce anume sa ia, dar dupa ce ii trece infectia se va ocupa de masea sa vada unde e problema de fapt. Sa nu mai amane, pentru ca ifectia se poate extinde si agrava! Infectia se poate raspandi la urechi, gat etc. Pot aparea complicatii gen febra, si alte minuni. So, cea mai sigura solutie este medicul! Nu mai luati pastile de capul vostru! Sanatate multa!

| Irina_Butean_1988 explică:

Din motive financiare nu putem merge pana vineri la doctor.