| annnna1234 a întrebat:

Probabil stiti de prietenul meu care a primit diagnosticul de osteosarcom acum 2 ani, s-a operat si acum are recidiva si metastaza la plamani. Un doctor care i-a vazut CT-ul a zis ca are gauri in plamani, in timp ce la Bucuresti mai multi doctori au zis ca este recidiva a cancerului. Cancerul duce la aparitia "gaurilor"? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Gauri in plaman este o expresie colocviala pentru niste leziuni vizibile pe radiografie. NU este un diagnostic medical, poate insemna orice, inclusiv prezenta unor metastaze

| Zenithf a răspuns:

Pacat, chemoterapia si radioterapia nu dau rezultat in multe cazuri. Prietenul tau ar putea fi eventual salvat cu o metoda mai revolutionara, insa la noi in Romania se vorbeste foarte putin despre acestea si se face inca si mai putin.
Anul trecut am vorbit cu cineva care mi-a spus de o metoda personalizata prin care se face ca sistemul imunitar sa raspunda la o anumita proteina secretata de celulele canceroase, si atunci ajunge efectiv sa mance cancerul si sa-l elimine din organism.
Apoi multe articole vorbesc despre cauza reala a cancerului, ca celulele canceroase apar din cauza acidifierii mediului intern, si ca printr-o dieta corespunzatoare se poate preveni si chiar trata.
Cancerul nu omoara direct, el impiedica functionarea corecta a organelor, "gaurile" in plamani pot fi in fapt mase de tesut anormal, fara functie, care ocupa tot mai mult din spatiul destinat alveolelor, astfel incat suprafata de transfer pentru gaze se reduce proportional.

| annnna1234 explică (pentru Zenithf):

Din pacate este intr-un stadiu mult prea avansat pentru a mai fi salvat prin orice metoda de oriunde in lume, din ce m-am informat eu. Acum 3 luni a aparut primul simptom al recidivei iar acum a ajuns o leguma... Desi a fost sfatuit sa faca din nou citostatice, a refuzat si a apelat la un doctor naturist care i-a dat o dieta foarte stricta. Din pacate, chiar si asa boala s-a agravat rapid. Din ce am inteles naturistele au nevoie de minim cateva luni pentru a actiona. ceea ce pentru el acum inseamna mult sad

| Zenithf a răspuns (pentru annnna1234):

Este complicat, acum sansa lui de supravietuire tine foarte mult de cat timp il tine vointa. Dupa ce ti-am raspuns la intrebare, l-am contactat pe medicul care mi-a spus de tratamentul personalizat, pe receptorii celulari, asta inseamna ca fiecare celula din organism are un fel de carte de identitate pe care o prezinta "celulelor de ordine", si daca nu are asta atunci este atacata si distrusa de ele. Am vorbit cu el si de dieta alcalina, si mi-a spus ca uleiul canah ajuta foarte mult la restabilirea echilibrului ph-ului in organism. Acel barbat din Australia a folosit un tratament asemanator pentru fetita lui si rezultatele au fost incurajatoare, din pacate insa canepa este vazuta rau de autoritatile de acolo. Din fericire, la noi etnobotanicile sunt in floare, si legislatia este mai permisiva.

| AdelinaC a răspuns:

Medicul care a zis ca are gauri a incercat sa se exprime cat mai popular posibil ca sa fie pe intelesul vostru. Este vorba de metastaza pulmonara, care din pacate este destul de grava. In general sarcoamele sunt periculoase pentru ca au capacitate mare de metastazare in alte organe. Trebuie sa mearga la oncolog sa ii dea chimio/radioterapie pentru a-l mai prelungi putin. Eventual sa mearga si la un chirurg, desi nu cred ca mai e cazul de operatie (daca are respiratorii, gen se sufoca, e semn de inoperabilitate)

| Gizăz a răspuns:

Îmi pare rău pentru situaţia ta. E cancer la oase, iar metastază înseamnă că începe să se împrăştie spre alte organe. Fiecare organ e afectat diferit de celule canceroase. Plămânii se găuresc pentru că mor celulele sănătoase. Da, e posibil să aibă găuri. Fii tare!

| KodrutZ a răspuns:

Metasataza la plamini>gauri, mai devreme sau mai tirziu. Logic ca e vorba de o recidiva si nu suna deloc bine treaba...

| T0T a răspuns:

Imi pare rau pentru prietenul tau si pentru tine. Trebuie sa ii fi aproape mai are cateva luni...E destul de grav.

| Doub a răspuns:

Din pacate da. Asa cum spuneau si ceilalti trebuie sa fii tare si sa fii alaturi de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
Sigur ca da este foarte posibil, cancerul este o boala care roade organul afectat indiferent de organ.
O zi buna.

| annnna1234 explică (pentru anonim_4396):

Va multumesc mult pentru raspunsuri!

| madamme a răspuns:

Nici nu conteaza.
Important e sa constientizezi gravitatea bolii si sa incerci sa ii fii aproape in ultimile luni de viata

| annnna1234 explică:

Din ce stiam eu gauri in plamani apar la tuberculoza si ma speriasem. Credeam ca nu apar in cazul cancerului. Multumesc!