| Kombatal991 a întrebat:

Buna ziua TPU, astazi as vrea sa dezbat un subiect destul de frecventat in lumea culturismului, si anume creatina. Am folosit acest supliment timp de 3 luni,timp in care am castigat o masa destul de vizibila in muschi,dar problema de care ma temeam, deoarece am citit-o atat de des, a aparut de curand. Nu mai iau creatina de 4 luni,timp in care credeam ca tot ce am citit contra creatinei nu e adevarat,din pacate incep sa cred ca este. Muschii au inceput sa mi se "dezumfle",si mi se pare ca si organul genital mi-a fost afectat deoarece nu mai am erectii asa puternice si de lunga durata si penisul meu parca incepe sa se micsoreze decat sa creasca. Dupa mine, creatina e un supliment nasol, care nu ar fi trebuit consumat decat din alimentele bogate in creatina. Va astept si parerile voastre asupra acestui subiect.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Sk8terBoy a răspuns:

Ce varsta ai? Creatina nu e chiar recomandata la varste mici, in special din cauza faptului ca poate provoca pietre la rinichi daca nu te hidratezi corespunzator, adica cel putin 4 litri de apa pe zi! In plus, te 'umfla' artificial, dupa ce o sa te lasi de antrenamente te 'desumfli', cum ai spus si tu. Cel mai bine e sa ai o alimentatie echilibrata, bogata in proteine, vitamine si minerale, sa te antrenezi corespunzator, fara sa iti expui corpul la eforturi mari zilnic, si sa dormi cel putin 8 ore pe noapte.