| anonim_4396 a întrebat:

Disperare mare: ciclul lipsa de 1 luna si 23 zile, fara semne de sarcina doar oboseala, protectia utilizata- prezervativ si un test de sarcina Barza negativ acum o saptamana... Cat de sigure sunt testele? Se poate sa fiu insarcinata fara sa am greturi, varsaturi, aversiune fata de mirosuri?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, se poate sa fii gravida fara simptome. Un test acum o saptamana e destul de concludent, dar mai fa unul intr-o dimineata pentru certitudine.
Eu cred ca situatia e mai serioasa decat o sarcina. Si anume, daca nu esti insarcinata si cred ca nu esti, ai o dereglare menstruala serioasa care impune control ginecologic cat mai curand (luni neaparat). Crede-ma, nu-i de joaca. Niste chisturi ovariene de exemplu se pot trata frumos la inceput cu anticonceptionale, daca apuca sa se torsioneze sau sa rupa, e nevoie de interventie chirurgicala de urgenta care te poate lasa fara un ovar sau eventual amandoua.

9 răspunsuri:
| Linda a răspuns:

Nici mie nu mi-a venit doua luni. Dupa care a venit si ne-a parut rau. Eu si sotul deja de bucuram ca vom avea copil.

| deeea28 a răspuns:

Nu stiu ce varsta ai, dar inainte de a-ti zice asta, te sfatuiesc mai intai sa mai faci un test de sarcina. Mie la 18 ani, nu mi-a venit ciclul o luna, am fost la doctor crezand ca sunt insarcinata. Nu eram si nici doctora nu s-a impacientat pe chestia asta, asa ca nu e neaparat grav. Dar ca sa fie mai sigur nu mori daca faci un test de sarcina si chiar o vizita la ginecolog. Succes

Laur
| Laur a răspuns:

Inainte sa te gandesti la magnetism, alinierea planetelor sau alte fenomene fizice, du-te la un control ginecologic pentru ca poate exista o cauza biologica a intarzierii menstruatiei. Daca o abordezi din timp se poate rezolva mai usor decat daca te hotarasti peste cateva luni ca ceva nu e in regula...

| angella1972 a răspuns:

90% nu esti insarcinata, poate ai fost stresata in ultimul timp, sau putin racita...repeta testul ca sa dormi linistita

| nitro99 a răspuns:

Buna,
O alta cauza ar putea fi anticonceptionalele. daca le-ai luat mult timp inainte, acum e posibil ca efectul lor sa persiste chiar daca nu le mai iei. cel mai recomandat este sa te duci la un doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este posibil, dar am o intuitie ca nu esti, se pare ca magnetismul pamantului si schimbarile de clima se fac simtite, in jurul meu doar despre asta se vorbeste, nu le vine ciclul la timp colegelor, trebuie sa vina pana la urma, ceai de cretisoara regleaza ciclul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc Allina de incurajare si sfat cu ceaiul!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu placere, institutul de seismologie anunta o modificare de camp magnetic foarte mare, acum toti stim ca influenteaza organismele vii, este posibil sa fie de la asta ca am prea multe prietene si colege care se plang ca nu le-a venit ciclul. O activitate asa de intensa a pamantului n-a mai fost de 30 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai sigur este sa faci un control la ginecolog. poti avea un fat mort. daca nu iti faci un control cat mai repede poti avea urmari...