| Tonita a întrebat:

Buna Ziua TPU
Problema este urmatoare :
De cateva zile am un fel de dureri nu chiar dureri gen apasari la inceput erau ca la febra musculara acum sunt mai usoare sunt in zona fosei ilice dar nu am dureri tari sau cv de genul insa am cautat pe internet si am dat de Cancerul de Testicule.
Din cate am vazut scrie ca unul dintre simptome ar fi :
- o tumefiere sau/si o formatiune chistica in unul sau ambele testicule; durerea testiculara sau scrotala pot lipsi
- senzatia de greutate in scrot
- senzatia de jena dureroasa in abdomenul inferior, in zona inghinala sau in partea inferioara a spatelui.
Deci legata de prima nu am durere in testicule decat atunci cand citesc despre aceste lucruri si ma gandesc parca imi provoc singur idea e ca nu am niciodata nu am avut.
Si nu am observat ceva schimbat la testicule am incercat si palparea dar sunt ok nu vad si nu simt o umlfatura sau cv de genul oricum banuesc ca se simtea foarte bine daca era cv umflat.
Scrotul nu sa marit adica saculetul testiculelor.
Nu am o senzatie de greutate in scrot.
P.S: Deobiceai obisnuiesc sa ma intind tare e posibil sa fi facut cv o febra musculara sau cv de genul? Pt ca nu am dureri cumplite tari sau cv la inceput ma durea gen daca miscam des zona respectiva... asemanatoare ca a unei febre musculare.Deci care este parerea voastra? Sa am ceva serios sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Parerea mea e ca esti destul de derutat, ba te apasa/ doare in fosa iliaca (si nu specifici in care) ba ti-e frica de cancer testicular...
Parerea mea e ca nu trebuie sa-ti mai cauti boli cu lumanarea, daca ceva te supara mergi la medicul de familie, ca de aia il ai si de aia primesti salariu si vezi ce zice el, nu iti cauta bolile pe net pentru ca orice simptom o sa scrii primul raspuns de pe google o sa fie "cancer..."
Multa sanatate.

| Tonita explică (pentru CuriousStuff):

In zona fosei ilice stangi.
Si nu am salariu sunt student...

| CuriousStuff a răspuns (pentru Tonita):

Primeste* salariu... Imi cer scuze.
Fosa iliaca nu are treaba cu testicolul. Si in fosa iliaca stanga nu e decat colonul (partea terminala din el, mai exact sigmoidul), problemele de colon ar trebui sa fie insotite si de alte simptome precum diaree, durere, constipatie, sange proaspat in scaun.
Depinde si cat de profunda e durerea/disconfortul. Daca e doar superficial poate fi o intindere sau ceva, daca e mai profunda e colonul. Sunt multe variabile care trebuie luate in considerare atunci cand pui un diagnostic, de aceea trebuie sa mergi la medic, pe net e aproape imposibil.
Multa sanatate.

| Tonita explică (pentru CuriousStuff):

Nu e cv grav adic nu am sangerari etc etc doar o simpla durere ca la febra musculara dar nu foarte tare mai putin decat suportabila o apasare deci e posibil sa fie o intindere cred