| GeorgeMojoiu a întrebat:

Buna Ziua TpU!

Vreau Sa Ma Fac un columbofil adica ( ma ocup de porumbei ii cresc etc. ) Si odata am avut niste probleme ( aveam porumbeii )
Nu mai puteam sa inghit, inghiteam mereu saliva...
Eu vreau sa stiu daca pot sa ma imbolnavesc din cauza lor, am gasit si ceva :

Criptococoza:
Este o boala provocata de ciuperci, contractata cand cineva inhaleaza microorganisme aflate in excrementele de pasare, mai ales cele ale porumbeilor, microorganisme care pot cauza pneumonie. Oamenii al caror sistem imunitar este slabit de boli precum HIV sau cancerul au un risc crescut de a contracta aceasta boala si fac complicatii serioase, precum meningita.

Vreau sa-mi Raspunda un specialist cat de detaliat. FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Soryn2244 a răspuns:

Poti sa te imbolnavesti porumbeii in general sun foarte mizerabili trebuie sa faci curatenie in cusca lor la fiecare 2 zile eu am peste 60 de porumbeii si iti spun ca nu ar merita un porumbel poate manca zilnic de 3xGreutatea lor in graunte porumbeii se curata de bacterii prin elminarea fecalelor lor care sunt foarte acide si corozive datorita faptului ca sistemul lor imunitar se bazeaza pe asta..pe eliminarea bacteriilor pin intermediul dejectiilor si crede-ma de la mirosul lor multi au facut probleme la plamani....pentru a avita sa contactezi o boala de la ei fiecare porumbel trebuie vaccinat de 2 ori pe an intrebi un veterinar iti spun nu merita sa tii porumbei sunt foarte bolnaviciosi pentru ai feri de boli in fiecare saptamana le dai caramida alba si rosie +var sau si chiar si ttigla sfaramata pentru asi masa ciocul si pentru a contracara bacteriile din stomac

| GeorgeMojoiu explică (pentru Soryn2244):

Eu sunt un columbofil care stie multe despre porumbei.Dar pentru mine este un hobbi care mi-a intrat in sange, incerc sa renunt la ei, Multumesc de sfat Am mai avut probleme si mi s-a spus ca sa-r putea sa fie si de la porumbei... si cred ca asa e... multumesc inca odata! Bafta cu porumbei. si sper sa ajungi prin mari campionii.

1 răspuns: