| Danielnorbi a întrebat:

Buna ziua tuturor, am si eu o poveste mai lunga, sper ca ma puteti ajuta. deci am 16 ani, i-am implinit pe 7 sept 2016 si am o problema, sa zic asa minoraa. deci de1 an si ceva intr-o seara mi-a venit rau cand am venit de la scoala, in aceea zi mancasem junkfood si am baut coca-cola. bun eu beau cola de 4 ani jumatate, si chiar am exagerat atunci rau, cate 2 sticle de 2l pe zi. bun dupa acea a trecut ziua respectiva. a 2-a zi incepuse sa am greturi, si nu stiam de la ce(Ps. in aceea seara am si vomat) bun dupa aceea am crezut ca-i pe moment dar m-am inselat imi venea greata si daca mancam un covrig, dupa trebuia sa tin regim, mi-at recut, dar cand m-am atins de mancaruri de la magazin iar ma luase, dar cu timpul mi-am revenit si nu am mai am avut nimic, dar surpriza incepuse alte probleme, anul asta in vara am avut iar alta problema. imi venise rau intr-o zi adica imi venea ameteala si mai stiu eu ce, a trebuit sa fac perfuzi acasa timpde 4 zile, mi-am revenit, (tot de la cola era. incepusem sa beau iar) dupa acu m numai beau nici-un fel de cola nici pepsi, doar sucuri din cand, si mai mananc dulce. si din vara am problema si acum, simt ca nu vad diferenta cand ma culc si ma trezesc, nu stiu ce e cu mine, am avut imediat dupa ce mi-am facut perfuziile, ma trezesc noaptea, dar acu rare ori, Nu mai stiu cand trebuie sa ma culc, nu mai stiu cand mi-e foame, mananc asa de distractie sa va zic, nu mai stiu cand trebuie sa ma opresc din mancat, nu stiu ce e cu mine acum imi fac analizele iar, sa speram ca ies bine. voi ce credeti ca asputea avea? deci practic sunt un alt om nu mai sunt ca inainte, ma gandesc la multe lucruri cred ca am si vreo anxietate, inainte ma simteam trist acu sunt mai bine, dar totusi parca pc-ul ma face mai fericit. stau c-am tot timpul la el. am probleme cu somnul. cu mancarea sa fie de vina ficatul? acu 2 sapt ma intepa jos la picior, dupa in tot abdomenu si sub coasta dreapta. VA ROG ajutati-ma cu un raspuns, pot gasi rezolvarea la toate problemele mele in analize? dau funda, va rog am avut si niste probleme cu sora mamei, a murit din cauza neglijenteii. sa m-a afectat si asta? eu cand aveam problema acum 1 an, nu suportam sa tin regim nu eram invatat, si ma ofticam cand vedeam copii ca mancau tot felul de dulciuri etc. nici cu colindu' nu m-am dus, cand ieseam afara ma prindea o stare de suparare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

E bine ca ai invatat ca nu e bine sa faci abuz (de nimic).
Din niste analize nu o sa gasesti raspuns la toate intrebarile tale, e extrem de posibil ca analizele sa-ti iasa perfect normala si tu sa te simti rau, sau sa-ti iasa analize rele si tu sa te simti bine...
Problema ta gastrica e posibil sa se traga din cauza consumului de Cola, daca ai un stomac mai sensibil si l-ai inecat in cola e posibil sa-ti fi dat simptomele astea. Pentru a vedea exact ce e cu stomacul trebuie sa faci o endoscopie (procedura nu prea placuta) dar care iti spune exact ce si cum e acolo si asa se pune cel mai sigur diagnostic. Asta ar trebui facuta daca acele simptome revin, acum am inteles ca te simti mai bine.

Cat despre mica ta anxietate pot sa-ti zic ca e perfect normal la vasta ta sa o simti. Atata timp cat nu e grava, nu stai tot timpul inchis in casa, nu vorbesti cu nimeni, esti mereu deprimat si trist... nu ai de ce sa-ti faci griji. Daca vrei sa intelegi mai bine ce se intampla cu tine poti sa mergi oricand la un psiholog, sunt multi care lucreaza fara a cere bani minorilor si cateva sedinte nu ar strica deloc, asta doar daca simti nevoie sa te descarci/sa intelegi ce se intampla.
Poti sa duci o viata perfect normala chiar si daca ar fi nevoie sa ti un anumit regim toata viata, mai greu acum, pentru ca prietenii tai inca nu sunt suficient de copti ca sa inteleaga de ce ti tu regim si ce inseamna, dar cu trecerea timpul o sa-ti fie tot mai usor si persoanele din jurul tau nu o sa rada sau sa-si bata joc sau altceva...
Problemele pe care le-am ratat din intrebarea ta poti sa le mai scrii odata mai jos, daca vrei sa-ti raspund la toate. happy
Multa sanatate.

| Danielnorbi explică (pentru CuriousStuff):

Iti multumesc pentru raspunsuri, si da nu mai fac abuzuri de nimic, de ex au trecut 3-4 zile de cand nu am mai baut suc. si am mancat azi 1 punga de ola viva chips din ala. dar nu stiu ce sa zic, sa am ceva grav? problema cu anxietatea nu ma simt deprimat, comunic cu cei din jur, cu familia, cand ies afara cu prieten chestii, dar totusi parca ma simt atasat de bunici laughing sa zicem asa. happy acu de 2-3 zile ma simt un pic plinut adica, nu prea am pofta de mancare, dar tot mananc, de ex daca stau de la 8 dimi pana la 2-3 pe atunci resimt sa mananc, acu 1 sapt nu aveam nimic mancam aveam pofta, dar acu nu prea. si culmea ca dupa ce sa se intampla asta aveam iar o problema am mancat 2 zile la rand sarmale si ma intepa in tot abdomenu dar intepaturi mici rau nu ma deranja cu nimic, am fost la medicul de familie si cica a fost tocatura. dupa mi-a trecut, si iar acu in prezent mi-a revenit vad. greata simt umpicc de tot dar rare ori. + ca sunt fericit ca nu m-ai am probleme ca anul' trecut. happy cola si pepsi s-au exclus de mult, nici sa nu mai aud de ele, si app endoscopia chiar nu imi place, nu suport spitalu numai cand intru el ma ia cu lesin rolling on the floor dar analize fac pentru binele meu, ma gandesc la mine si nu mai imi e frica de ace sau siringa. Si problema cu somnul, posibil sa am insomnie? totusi este din anul' acesta in luna august mi s-a intamplat. pur si simplu m-a luat cu ameteli, + bausem cola in ziua respectiva
am facut prefuzi acasa cu vitamina b, c cu arginina si alte chestii, dupa ma simteam ff bine, dar inca am probleme cu somnul

| Danielnorbi explică (pentru CuriousStuff):

Am ratat o mica raspunshappy faza cu anxietatea inainte eram mai fricos acu 1 an, zieam daca mananc ala imi face rau daca beau aia imi face rau si tot asa. acu nu m-ai am treaba, zic uneori ce o fi o fi laughing beau mananc nu mai ma singhisesc, sunt relaxat, dar nu stiu dc toti zic ca totul se trage de la stres. nu cred ca am. rare ori ma intreb ba, am mancat asta nu mai mananc acu ca nu face bine laughing. eu zic ca sunt ok, dar totusi ma macina problemele care apar. de ex mai ma inteapa acu jos si langa splina acolo. ori o fi de la atata stat jos la pc? si s-a oprit circulatia sangelui laughing zic eu

| CuriousStuff a răspuns (pentru Danielnorbi):

Unele mancaruri pica mai greu la stomac, sa zicem. Mancarurile grase (sarmale, tocanite... carne grasa) astea daca le manaci cu pofta mare si mananci mult poate sa ti se faca greata, de asta e bine sa ai un regim echilibrat, mai bine mananci 2 sarmale mai mici si mai mananci pe langa si o farfurie de ceva ciorba decat sa mananci 5 sarmale. Da, nu cred ca este om caruia sa-i placa spitalul si sa ajunga in el, dar uneori nu putem sa ne facem toate plcerile happy trebuie sa mai ajungem si pe acolo, din pacate nu prea exista analize sau alte investigatii care sa poata pune diagnostic in probleme din sfera gastrica in afara de endoscopie, de asta am zis ca daca problemele astea tot persista, indiferent de ce, cum si cat mananci tie tot ti-e greata, versi sau iti vine sa versi, doar endoscopia poate sa-ti puna diagnostic, pentru ca boli sunt mai multe care pot sa fie, si tratament nu poti da decat dupa ce stii boala. Exista posibilitatea si ca simptomele astea sa fie date de stess, si stressul poate sa le provoace, dar asta e diagnostic pus doar dupa ce le elimini pe toate celelalte, adica dupa ce esti sigur ca nu ai nimic altceva.

Erai mai fricos si e si normal pentru ca ai avut niste probleme si inevitabil ai asociat problema aia cu consumul de anumite alimente... Asa ca ti s-a facut frica sa consumi unele alimente ca sa nu cumva sa-ti fie rau din nou. Dupa ce te obisnuiesti cumva cu asta iti dai seama ca de fapt nu totul iti face rau, esti mai relaxat si fiind mai relaxat si starea asta de rau nu isi face prezenta asa de des si chiar daca isi face, subconstient inhibi senzatia de rau chiar daca apare. Are un rol in sanatate si gandirea asta pozitiva. happy
Daca faci si niste miscare in fiecare zi, intepaturile ar trebui sa dispara, s-ar putea sa fie intepaturi musculare, daca e splina ti-ar trebui un control medical, cineva sa puna mana acolo, sa simta daca e marita, daca e ceva diferit... Medicul de familie ar trebui sa poata sa faca controlul asta simplu, daca ii spui ca te inteapa macar sa puna mana sa vada ce se simte. happy

| Danielnorbi explică (pentru CuriousStuff):

Multumesc m-ai ajutat mult. happy da, nu ca imi vine greata n-am treaba cu ea, dar nu prea m pofta de mancare, azi am facut analizele mi-au luat sange, acu astept verdictul. happy dupa cand am venit acasa am mancat tocana de cartof. Nu am nici-o problema, splina nu ma doare, alerg o grmd si nimic, dar mai sunt momente cand ma pisca in diferite zone ale abdomenuluiwinking eu zic ca e ficatul, mi-a zis si doctora ca am ochii putini galbui jos de tot. Si despre faza cu somnul stii ce este? adica cu m pot sa o rezolv? de ex dorm n-am nici-o treaba dar mai ma trezesc noaptea si chestii happy inainte eram si mai rau ma sculam de 3-4 ori. acu 1 luna am fost racit si cred timp de 2-3 saptamani nu prea simteam bine mirosul si gustul, asta e firea mea cred, tata nu e fricos eu nu stiu dc sunt, cred ca seman cu mama. laughing acu nu mai sunt, sunt mai calm. mananc beau fara ami fii frica de ceva. si cred ca de acum 1 an mi sa dezolvat o frica cand eram bolnav happy eu sunt ala care nu suporta sa aiba nimic. si d-aia eram fricos nitel laughing

| CuriousStuff a răspuns (pentru Danielnorbi):

Tulburarile astea de somn pot sa aiba multe cauze, poti sa suferi de apnee in somn, adica sa nu mai respiri in timpul somnului, te trezesti fara sa stii de ce si te culci inapoi linistit. Pentru asta ar trebui sa-ti faci o investigatie la un centru de pneumologie, unde v-a trebui sa dormi vreo 2 nopti cu o chestie pe deget, si inca cativa senzori pe tine ca sa vada daca asta e motivul pentru care te trezesti.
Nu stiu ce constitutie ai, de obicei apare la persoanele mai plinute, care consuma alcool sau fumeaza... mai sunt si alti factori de risc.
Ar trebui sa te adresezi medicului de familie si mai apoi unui pneumolog daca episoadele astea de somn intrerupt iti afecteaza viata cotidiana, adica daca observi ca esti mai obosit in timpul zilei, nu te mai poti concentra, observi ca ai probleme cu memoria...
Alte cauze ar putea fi faptul ca nu iti consumi energia in timpul zilei, incearca sa faci miscare, sa-ti consumi energia, nu consuma cafea, cola sau alte excitante ale sistemului nervos cu cateva ore inainte de ora de culcare, daca problemele persista trebuie sa mergi la medic.
Multa sanatate.

| Danielnorbi explică (pentru CuriousStuff):

Da, asa e eu nu prea fac miscare ziua, mi-a zis si doctora sa fac dar eu nu-s obisnuit, si mno laughing fac asa de sila dar nu stiu dc nu-mi place sportul. crezi ca de asta e? acu in toamna m-a apucat faza asta cu somnu in ziua aia cand ti-am zis ca am baut cola si mi-a venit ameteala si slabiciune. si cred ca nu am apnee sau ceva, ca intr-o zi facusem ceva, si eram rupt am dormit 10 min cred sau 20. eram rupt atunci

| Danielnorbi explică (pentru CuriousStuff):

Nu ma simt obosit dimineata doar rare ori, si nu mai ma pot scula la 10 laughing inainte daca ma culcam la 12 ma sculam la 10 acu ma culc mereu la 10-11-12 maxim. 1 dar ma trezesc mereu la 7-8. bunica mai zice ca sar oleaca brusc din pat,. poate o fi si de la cosmaruri. Eu sper sa nu am nimic, sa-mi vina analizele si sa vad ce-mi iese. daca imi da tratament pentru ceva anume le iau cred.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Danielnorbi):

Pentru apnee in somn trebuie o "analiza" mai speciala, cum ti-am zis, nu-ti iese pe analizele de sange nimic. Daca sari noaptea sau te trezesti poti tu sa nu-ti dai seama, dar daca cineva doarme in camera cu tine sau noaptea te poate urmarii putin o sa-si dea seama clar daca ti se opreste respiratia sau nu. Oboseala ar putea fi din cauza asta, daca dormi cel putin 7-8 ore pe noapte ar trebui sa fie suficient ca sa te poti odihnii, dar daca totusi in timpul zilei incepi sa fii obosit chiar daca nu depui cine stie ce efort (fizic sau intelectual) ar trebui sa iei in considerare si o somnografie, asta in cazul in care oboseala iti afecteaza viata de zi cu zi si nu exista alta explicatie a oboselii tale.
Toti speram sa nu avem nimic cand mergem la medic chiar daca ne simtim rau, dar eu zic ca mai bine e sa gaseasca totusi ceva si sa ne rezolve starea aia de rau decat sa fim perfect sanatosi si totusi sa nu ne simtim bine. Si mai bine sa se descopere acel ceva cand e inca la inceput si poate fi tratat usor, decat sa stam cu starea aia de rau cativa ani si sa mergem la medic cand nu se mai poate face mare lucru.

| Danielnorbi explică (pentru CuriousStuff):

Si e ceva de rau apneea asta de somn? o am de ceva timp. dar nu m-a deranjat cu ceva. si inca ceva o intrebarea absurda de 1 sapt tot am impresia ca daca ma culc sa nu mor sau ceva gen laughing) dar adorm n-am nici-o problema, poate sa ma fi speriat ca ma uit la tv cand zic aia " ala a facut infarct in somn' ala nu stiu ce. si d-aia zic

| CuriousStuff a răspuns (pentru Danielnorbi):

E de rau pentru ca nu te odihnesti cum trebuie, de murit nu mori si alte complicatii nu prea da, doar ca nu te odihnesti, in timpul zilei nu poti sa te concentrezi, adormi, daca esti si sofer problema ar fi ca se adoarme la volan si altele.
Stai linistit ca infarct in somn extrem de rar, pentru ca in somn inima pompeza lent, si nici ea nu are nevoie de atata sange, infarctul se face atunci cand te mobilizezi, cand te misti, si trebuie sa ai predispozitie catre asta, trebuie sa ai factorii de risc: sa ai colesterol, sa fii fumator, consumator de alcool, sa fi avut in familie... si altele. Nu se face infarc asa din nimic. Trebuie o cauza sau o boala de care sa se stie. Si infarct fac batranii, mai rar infarct la tineri. Asa ca poti sa stai linistit.
Si daca e sa murim murim oricum, fie ca in somn fie loviti de fulger...

| Danielnorbi explică (pentru CuriousStuff):

Mda. dar tot nu cred ca am apnee, ca de 4-5 lunii de zile se agrava daca e ceva. ziua nu sunt adormit, ma simt ok de concentrat ma concentrez. poate sa fie faptul ca nu fac activitate si d-aia stau toata ziua cu ochii-n pc, asa mi-a zis si un prieten, ca nu dorm bine si ma trezesc pentru ca nu fac sport, miscare..asa mi-a zis si doctora. apneea sunt sigur ca nu am, de sforait toata lumea sforaie bunica mi-a zis ca m-ai sforai din cand in cand, i-am zis" bunico, ma sufoc in somn, sau mi se opreste respiratia" a zis ca nu d. fereste de unde ti-a venit ideea asta. si uite iar m-a gandesc la toate prostiile si de 2 zile iar simt ca nu pot trage suficient aer, este o panica cum ar fi, asa mi-a zis amicul meu. sa nu ma mai gandesc, sa fac sport nu stiu ce. si mi-a zis sa termin cu netul ca sunt numai prostii si te baga-n frica, dar am pus doar o intrebare, si tu imi pari un baiat inteligent, si m-am gandit sa pun o intrebare ( bine acu nu stiam cine o sa-mi raspuna rolling on the floor ) bun. si asa cum am zis. poate sa fie din multe motive, nu? de ex si ficatul, poate sa fie. dar chestii d-astea nu cred eu sunt mai fricos, sa zicem pe scurt( anxios sau depresiv) nu am ganduri negre absolut deloc. iubesc pe cei din jur vorbesc cu ei, comunic, fac de toate. dar asa imi sare mi-e tandara, ca daca am ceva, aolo, ce ma fac. happy Daca vrei sa-mi mai raspunzi la intrebarea asta ti-as fi recunoscator happy Multumesc anticipat

| CuriousStuff a răspuns (pentru Danielnorbi):

Daca nu ai apnee e ok. Da, problema cu somnul ti-am zis si eu ca ar putea fi din cauza ca nu-ti consumi energia in timpul zile. Ce ai tu se numeste atac de panica si se rezolva la psiholog, daca e grav. Pot sa fie sute de motive pentru orice afectiune medicala, de aia se fac atatea teste si analize... Ficatul nu prea si ai zis ca ti-ai facut analizele si au fost ok. Daca aveai ceva la ficat iesea pe analize.
Anxiozitatea, depresia si atacul de panica toate se rezolva la psiholog, asta in caz ca iti afecteaza viata cotidiana, de zi cu zi... Ca putin anxiosi si depresivi suntem toti uneori, problema e atunci cand starile astea devin cronice, si tin luni de zile.

| Danielnorbi explică (pentru CuriousStuff):

Da happy acum m-am linistit iar, am urmat sfatul prietenului meuwinking sa nu mai ma sperii din orice. si da chestia cu analizele le-am facut acu m asta iarna. prin februarie, acu le-am facut iar, si astept raspunsul big grin