| Gino_Giuseppe_1988 a întrebat:

Am 14 ani, 1.70 m inaltime si 80 de kg. Pentru ca tot incepe vara, vreau si eu sa slabesc cam 20 de kg dar am o intrebare. De la cum o sa slabesc o sa ramana pielea intinsa si sa am ceva de genul?
http://imgur.com/a/4hw9y
Poate sa imi faci cineva un program cu ce sa mananc, ce sa nu mananc, cata apa sa beau, la ce ora sa ma trezesc si la ce ora sa ma culc?
Vreau sa slabesc dupa un regim si cu ajutorul sportului.
Cine poate sa imi raspunda la intrebare si sa imi faca un regim cu ajutorul caruia sa slabesc 20 de kg cam intr-o luna sau doua primeste funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Sunt sigura ca cel din poza esti tu. Pai vara a inceput, cand crezi tu ca vrei sa slabesti 20 de kg intr-un timp scurt?
Ca sa slabesti sanatos consulta un medic nutritionist pentru a ajunge la greutatea optima cu un regim personalizat de slabire. Tu trebuie sa te incadrezi undeva la 60-65 kg pentru inaltimea ta cat si varsta.
Nu va ajunge ca abdomenul sa arate ca in poza, nici vorba. Daca faci sport, pielea se tonifiaza si bineinteles trebuie sa consumi multa apa zi de zi. Ca sa slabesti aceste kilograme se face in timp, circa in 4-5 luni, nicidecum intr-o vara, astfel iti vei face mult mai mult rau.

| Gino_Giuseppe_1988 explică (pentru MihaelaDart):

Deci am inteles urmatoarele :
1. Trebuie sa merg la nutritionist
2. Nu o sa am pielea ca ala din poza
3. Trebuie sa fac sport
4. Trebuie sa beau multa apa
5. Nu pot slabi intr-o vara
Intrebari :
1. Stiu ca la nutritionist trebuie sa platesc. Este vreo cale sa merg gratuit? Nu stiu, ceva prin CNAS. Vreo idee?

| MihaelaDart a răspuns (pentru Gino_Giuseppe_1988):

Daca ai bilet de trimitere de la medicul de familie si te duci la un medic nutritionist care are contract cu CNAS nu vei plati. Pe medicul de familie il intrebi sau sa-ti faca o recomandare catre un nutritionist care sa fie prin CNAS. Parintii tai stiu foarte bine despre asta, doar trebuie sa le spui ca doresti si sunt sigura ca te vor ajuta.
Acum depinde unde si locuiesti, http://www.i-medic.ro/clinica/clinica-de-nutritie-kilostop