| SamsungElectronics a întrebat:

Bună ziua.

Un prieten de ai mei a avut accident cu mașina vineri seara spre duminica la ora 02:30 și el acum este în comă de sâmbătă.

Credeți că ar avea șanse să își revină, adică sa se trezească din coma?

Am auzit ca a avut 140 de kilometri pe oră și s-a lovit de un stâlp mare de curent, doar partea stânga a mașinii a fost lovită și din fata și din spate nu prea, dar când s-a lovit la aruncat în dreapta, au venit pompierii ca să îl scoată.

Și normal a pierdut controlul mașinii.

Are șanse sa își revină, am auzit ca are hematom pe creier, doamne ferește?

Cineva mi-a zis ca are capul un pic spart și este vânat la ochi, ca cum ar fi luat o bătaie de aia mai tare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Intreaba medicii, nu pe noi.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Vineri seara spre duminică?

| RAY a răspuns:

Primele zile sunt esentiale

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu avem de unde să știm.

| mihai69 a răspuns:

Mai bine să nu.
Din mai multe motive.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

În primul rând, coma poate fi și indusă de medici, pentru a lupta mai ușor cu traumatismele. Dacă e din aia, șansele de a-și reveni sunt mult mai mari decât dacă ar fi coma naturală.
Medicii cu siguranță știu care e treaba cu el, și dacă va supraviețui. Sunt șanse să aibă un traumatism la cap atât de grav încât să nu mai aibă activitate cerebrală.
Viteza nu are relevanță, dacă ajungea cu capul în acel stâlp, se declara decesul la fața locului, și ar fi fost o înmormântare cu sicriul închis.

| Drimmero a răspuns:

Vineri seara spre duminica si de sambata e in coma? Are logica? Revenind. Asa se intampla cand te crezi teribilist si te doare in b00la de regulile de circulatie, faci poc. Pacat ca multi mor de tineri din cauza inconstientei la volan, mai aiurea e ca mor si alti oameni nevinovati. Cat despre sansele de supravietuire...e greu de zis, treziri din coma au mai fost dar multe treziri au insemnat o viata de leguma pentru multi...asta in cel mai optimist scenariu, in cel mai pesimist e cantarea popei la groapa. Nu e de joaca cu volanul, e arma atat pentru tine cat si pentru ceilalti, o singura greseala si poate fi fatal pentru oricine.

| Freya1 a răspuns:

Pai doar medicii pot ști, si poate nici ei uneori.

Ideea e ca degeaba ii vezi tu doar un pic capul spart și vanataia de la ochi, ca inautru nu ști ce e.

| sammie a răspuns:

Minune daca da

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Noi nu avem de unde sti. Dar daca are hematom la creier, e grav. Cred ca in momentul asta nici medicul nu stie ce urmeaza.

Răspuns utilizator avertizat