| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua! Voiam sa va intreb ce inseamna %Neutrofile pentru ca le am 41.9% si intervalul incepe de la 45%.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Se refera la procentul de neutrofile, care in mod normal, ar trebui sa fie peste 45%.
Un nivel scazut, inseamna neutropenie, iar cauzele pot fi multiple.
Acest rezultat este interpretat de catre medic, in raport cu celelalte rezultate si in functie de acestea, se pot recomanda alte analize specifice, pentru a determina cauza.