| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna: neutrofile scazute (am 46.5% si intervalul normal este 50- 70%).
Eozinofile crescute(am 1.0 si intervalul normal este intre 0 si 0.5).
EO% (am 14% si intervalul normal este intre 0 si 5%).
Proteinele serice(am 8.8 si intervalul normal este intre 6 si 8.3).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RaduRobertRO a răspuns:

Neutrofile scăzute, acest lucru poate însemna că suferi de neutropenie. Această afecțiune se manifestă atunci când ai un număr de 1500 neutrofile/microlitru de sânge sau mai puțin, iar în cazul în care ai un număr mai mic de 500/microlitru de sânge atunci pacientul a dezvoltat o formă severă de neutropenie. Neutropenia vă poate cauza o infecție. Dacă aveți neutropenie severă, chiar și bacteriile normale din corpul dumneavoastră pot provoca infecții grave.

Eozinofilia se referă la o afecțiune caracterizată de un număr crescut de eozinofile în sângele periferic. Celulele albe din sânge sunt o componentă esențială a sistemului imunitar celular.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Cel mai sănătos lucru pentru tine (și dacă ții la tine) e să mergi la un medic să-ți INTERPRETEZE toate rezultatele