| CookieMonsterRawr a întrebat:

Bunaaa :*. Acum cum vine scoala, o sa mananc iar prea mult, si o sa ma ingras crying. adica, acum cum e vara, nu prea mananc, ma trezesc pe la 12-1, mananc ceva usor[ un iaurt] pe la ora 3, si apoi pe la 6 mai mananc putin si gata. dar, acum cum e scoala se schimba situatia crying. Ma trezesc la 7, la scoala mananc sandwichul ce mil pune mama, dupa aia vin de la scoala mananc felul, felul2, si imi mananc si seara. si uneori cand invat mai mult, mai mananc si in plus straight face. Va rog ajutati-ma crying. cum sa slabesc crying. adica, nu neaparat sa slabesc, dar nici sa nu ma mai ingras I don't want to see. nu vreau sa va aud cu fructe si legume, ca iarna nu ies rosii in gradina, si de la magazin nu cupar ca nu au nici un gust straight face. deci daca ati putea sa imi dati un meniu, ce sa mananc la scoala, dupa-masa si seara, ar fi perfect. Multumesc mult :X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NeverTheLess a răspuns:

Uite. Iti dau un exemplu ( cum procedez eu ).
La scoala dimineata poti manca un fruct ( mar, banana, portocala-mai ales ca acum o sa inceapa sezonul lor ), sau un pachet de biscuiti, niste covrigi. O gustare mica happy. La pranz mananci o masa normala ( de preferat e sa nu mananci pana nu mai poti). Iar seara, tot ceva usor. Gen iaurt, fructe. Incearca sa le mananci insa pana in ora 7. La inceput o sa fie mai greu pentru ca o sa iti fie foame. Sper ca te-am ajutat. Succes big grin

3 răspunsuri:
| LoStEyEs a răspuns:

Nu trebuie sa te sperii happy. la mine e exact contrariul laughing ma ingras vara, iar la scoala slabesc. Uite niste sfaturi :
Nu trebuie sa-ti mai iei pachetelul, dar nici bani la tine sa nu ai ( ca sa nu te tenteze sa te duci ça bufet sa mai ciugulesti ceva ). Daca stai aproape de scoala, gen distanta de 15 minute, 20, ar fi super, pentru ca ai fi mers pe jos, in loc de autobuz sau tramvai. Inscriete in cluburi scolare, gen atletism, sau tenis, alpinism, fotbal, ce-ti place tie ( si nu uita sa te hidratezi baund apa! ), si-ti v-a ocupa mai mult din timp, astfel incat sa slabesti tot ce ai mancat, si chiar mai mult. Bea mai multa apa, du-te mai des la wc, ca sa-ti faci organismul sa se miste, si nu uita ca apa elimina toxinele!
Eu am facut toate astea: scoala mea era l-a distanta de casa de 15 minute, practicam alpinism si atletism ( acum ma gandesc sa las attletismul si sa ma duc la handbal ), mancam dulciuri din plin fara nici o dieta si cu toate astea slabisem 3 kilograme! Sper ca te-am ajutat happy

| Alinutaaaalina a răspuns:

Eu ma ingras vara, iar in timpul scolii slabesc, pentru ca nu prea am timp de mancat.Incearca sa mananci doar felul unu iar seara niste fructehappy

| raisa1993maria a răspuns:

Buna, eu intru la ora 7:30 la scoala dar cum fac naveta ma trezesc la 6:40... mananc o banana inainte sa plec pentru ca mi se face rau in masina daca plec cu stomacul gol, in timpul orelor mananc un corn, sau un sanvis si acasa depinde ce am. ori lactate sau frcute, daca nu altceva