| Pauulaa a întrebat:

Buuuuna!
In Iulie merg la mare cu prietenii mei..si m-am gandit sa slabesc putin. spuneti-mi si mie o dieta mai usoara si cat timp ar trebui sa alerg pe zi? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anddreee a răspuns:

Mananca de 3 - 4 ori pe zi. Ai voie oua fierte, branza, iaurt 0, 5% grasime - maxim 2%, carne de vita/pui/peste fiarta,la cuptor sau in tigaie fara ulei, legume, leguminoase (pastai, linte, naut,. ), fructe - sa nu exagerezi cu ele pentru ca ingrasa si nu le manca seara, nucile sunt foarte bune si satioase care pot fi mancare cu iaurt spre exemplu, carnea cu salata, supe de pui sau de legume. Cartofii sa ii mananci mai rar pentru ca au mult carbohidrati, iar atunci cand ii mananci sa fie in coaja la cuptor, iar la orez aceeasi chestie. Mai poti face combinatii de salata cu o conserva de peste (ton, macrou, sardine), sau salata cu branza. Mai poti manca dimineata si omleta la cuptor, ori iaurt cu cereale (fulgi de secara sau fulgi de porumb de exemplu, sa verifici eticheta sa nu contina zahar ca prostiile care sunt atat de mediatizate ca fiind sanatoase: Nestle, Fitness, Vitalis si alte de`astea.

In conzluzie: fara paine, prajeli, zahar, dulciuri, paste, produse de patiserie, junk food, sosuri (ketchup, mustar, maioneza) din magazin, daca nu ai posibilitatea sa iei laptele muls de la vacuta si sa-l fierbi, mai bine mananci iaurtul de care ti-am zis decat laptele din magazin.

Bea multa apa, dar nu imediat dupa ce ai mancat sau in timpul mesei, ci cu jumatate de ora inainte sa mananci si cam dupa o ora dupa ce ai mancat.

Decat alergat, mai bine ai face niste "cardio workout" care gasesti pe youtoube sau "HIIT". sunt mult mai eficiente (cam de 4 ori pe saptamana). In paralel daca vrei poti sa si alergi vreo 30 de min cand vrei tu nu neaparat cand faci celelalte exercitii, iar de 3 ori pe saptamana poti sa faci si niste abdomene care le poti gasi si pe acestea pe youtube.

Multa bafta!

2 răspunsuri:
| Trandafir_Radu_1980 a răspuns:

Salut! Gasesti informatii complete despre slabire pe Sportaholic www.sportaholic.ro

| AntoniaMeme a răspuns:

Paula happy. trebuie sa mananci cate putin si mai de multe ori happy. trebuie sa alergi 1 km pe zi. Poate vei incerca prin casa sa mai dansezi sau sa mai consumi energie. asa poti slabi foarte repede. si sa nu mananci chiar orice. adica fara dulciuri. si dupa ora 18 : 00 sa nu mai mananci nimic happy. Funada happy